Výpravy do Disneylandů – part 3: …a tak nějak to ostatní

Sečteno a podtrženo z minulých dvou článků, případní budoucí návštěvníci Disneylandu Paris (DLP) už tedy ví, že je důležitá volba správného parťáka, a dokonce mají doporučené atrakce, které miluji a preferuji.

V poslední části bych se zaměřila ještě na další zajímavé věci, které byste v těchto zábavních parcích rozhodně neměli vynechat. Tyhle zábavní parky s licencí společnosti Disney totiž nejsou jenom o atrakcích. A pokud tyhle články někoho inspirují, aby v době pocovidové sbalil kufry a vyrazil do Francie (a já v to upřímně doufám!), měl by být připraven na všechno. Nebo tedy… skoro na všechno.

Věřte mi ale jednu věc: V Disneylandu se nemůžete nudit. Nikdy.

Show
Na atrakce vás neužije? Nevadí! Můžete se zajít podívat na různé show, ať už 3D, jako je Mickey’s PhilharMagic, či hrané, vždy s perfektní choreografií a písničkami z oblíbených Disneyovek. Pokaždé žasnu, jak bravurně jsou tyhle malé muzikály promakané, plné tanečníků, skvělých zpěváků a vymazlených vizuálních efektů. Já osobně zbožňuji opakovaně uváděnou show Mickey and the Magician, půvabný příběh Mickeyho Mouse, který v bytě kouzelníka postupně odhaluje jednu pohádkovou postavičku za druhou, a společně s nimi si prochází známými pohádkami, od Popelky a Krásky a Zvířete přes Lvího krále až po Aladdina a Ledové království. Je to hrozně silné a vždycky mne to neskutečně dojme. Celé vystoupení je mimochodem velice schizofrenně hrané jak v angličtině, tak ve francouzštině – Mickey například mluví francouzsky, ale ostatní postavičky mu odpovídají anglicky. Menší děti z toho musejí mít hlavu jako pátrací balon.

Show jsou k vidění nejenom v „divadlech“, ale i pod širým nebem. Zpravidla tematické: na Halloween jsme třeba viděli vedle zámku vystoupení záporačky Uršuly z Malé mořské víly, na Vánoce na tom samém místě bylo představení vánoční. Během Fandaze, speciální výroční akce pro skutečné fanoušky, jsme zase na ulicích druhého parku, tedy Walt Disney Studií, s Yokite trsaly na Dance Your Duck Tales Parade. A v době Jungle Festivalu zde bylo vystoupení The Jungle Book Jive téměř ve stylu bollywoodu.

Parades
Pokud si něco v DLP fakt nechcete nechat ujít, je to průvod postaviček. Ten aktuální se jmenuje Disney Stars on Parade, a jsou na něm k vidění nejikoničtější postavičky jak z Disneyovek, tak i z filmů od Pixaru. Konkrétní hrdinové z oblíbených pohádek se buď pohybují a tancují jednotlivě, anebo se přesouvají na obrovských zdobených vozech. Celé je to laděné do steampunku, a zlatým hřebem celé přehlídky je pak obří mechanický drak, tedy Maleficent z Šípkové Růženky. Drak skutečně chrlí oheň, před ním bojuje princ Philip s trnovými bytostmi, a je to prostě úplně božoboží. Všechny postavičky jsou navíc hrozně kontaktní, a tak se klidně může stát, že se k vám přijde pomazlit medvídek Pú, pejsek Pluto bude chtít poškrábat za ouškem, anebo si můžete plácnout s Kristoffem z Ledového království. O přítulném Petru Panovi, co tolik učaroval Mouný, jsem psala minule ;).

Průvody jsou kromě toho klasického také sezónní. Mě, a to asi nikoho nepřekvapí, nejvíce uchvátil průvod v rámci Disney’s Enchanted Christmas, tedy ten vánoční. Všichni hrdinové mají zimní verze svých kostýmů, a na konci celého průvodu jede Santa Claus (tedy ve Francii spíše Père Noël) na saních tažených obrovskými zlatými soby. Kromě toho, o Vánocích v DLP na hlavní třídě každou půlhodinu za zvuku kouzelného zvonečku sněží. Je to tedy sníh umělý, ale je to magické.

Videomapping
Další z „must see“ položek je rozhodně závěrečný videomapping na zámek, k vidění vždy v pozdních večerních hodinách. Je doprovázený různě nasvícenými vodními fontánami, lasery, ohněm a dechberoucím ohňostrojem…. zkrátka využívá audiovizuální, světelné, pyrotechnické a hydrotechnické technologie. Čas promítání se liší podle ročního období – v zimě se parky zavírají dříve než v létě, a také je podstatně dříve tma. Na show Disney Illuminations se v době před covidem-19 čekalo na volném prostranství před hradem třeba i hodinu, dvě předem, jenom aby člověk urval dobrá místa. Je to potřeba – na zámek se promítají různé úryvky z Disneyovek společně s anglicko-francouzským „mash-upem“ písniček z oněch pohádek, které Mickey Mouse postupně objevuje, například Malou mořskou vílu, Popelku, Krásku a Zvíře nebo dokonce i Piráty z Karibiku a Hvězdné války, a člověk je z toho patřičně naměkko. Jak ostatně zazní v úvodu celé show, v každém z nás stále dřímá vnitřní dítě, a občas je potřeba ho nechat snít. A je fajn na to vidět. Dost velká nevýhoda pro nás hobity…

Focení s postavičkami
V určitý čas a na určitém místě můžete potkat své oblíbené hrdiny a vyfotit se s nimi. U Skull Rocku bývá Petr Pan s Wendy, anebo zlý kapitán Hook s panem Smee, na francouzském náměstí se před atrakcí Ratatouille potkáte s Remym s Emilem, u restaurace Captain Jack’s, hned vedle atrakce Piráti z Karibiku, se zase objevuje přímo tento známý pirát, a asi nemusím psát, koho můžete vidět v pavilonu princezen. O Halloweenu zde bývají převážně záporáci, o Vánocích mají zase postavičky vánoční outity. V předcovidové době jste se mohli s postavičkami objímat (jo, ta představa je úsměvná, ale v ten moment vám obejmout myšáka přijde jako to nejpřirozenější, co můžete udělat 🙂 ), mezi první a druhou vlnou koronaviru, kdy jsem byla v DLP naposledy, se smělo fotit jenom v rouškách, na selfíčka, a ještě z dostatečné vzdálenosti. Bylo to… hodně zvláštní.

Další zábava
Toužíte po trochu klidnějším programu? Není problém. Máte možnost se projet na parníku kolem Frontierlandu, na malé lodičce mezi miniaturami v půvabném Storybook Landu, či si projít bludiště Alenky v říši divů, na jejímž konci dorazíte k nádherné vyhlídce na celý park. V tom labyrintu jsme se onehdy s Mouný pořádně ztratily :).

Anebo si dát kafe… nebo šampaňské na hlavní třídě, pěkně s výhledem na zámek. Tu poslední zmiňovanou věc tam zavedli docela nedávno, v parcích se do té doby nesměl nikde prodávat alkohol. Je to logické, je to „family friendly“ místo, a tam se alkohol, stejně jako cigarety, prostě nehodí. S Bossi jsme neváhaly a dvojku šumivého vína jsme si daly. Mělo to ohromný styl. Alkohol, konkrétně tedy jenom pivo, si pak můžete zakoupit také v Disney Village, kam se dostanete i bez vstupenky. Do chmelového moku jsme šli pro změnu s Romanem, v srpnu 2018, vyprahlí po celodenním ťapání parkem – nicméně jsme byli oba pořádně zklamaní. Na českého Kozlíka francouzské patoky prostě nemají.

Jídlo a pití
Nikdo vám nezakáže vzít si do parků svačinu. Klidně můžete na lavičce v Magic Kingdom vytáhnout řízek mezi dvěma chleby a zapít ho Kofolou přivezenou z tuzemska. Na druhou stranu, proč na dovolené neozkoušet něco nového? V parku (i mimo něj, v Disney Village) je plno restaurací, kavárniček, výdejových okýnek s dobrotami, a když jsou tematické akce, tak i venkovní stánky. Jsou tam jak luxusní restaurace, tak i klasický fastfood. Pochutiny jsou zde pochopitelně tematické – já třeba nedala dopustit na takzvaný Jedi burger s Yoda cupcakem ve Videopolis. K tomu jste se u jídla mohli dívat na výcvik malých Jediů, tedy dětiček, co se přihlásily do Jedi Training Academy, a mělo to prostě atmosféru.

Na jídlo jsou tu nicméně experti jiní, v minulém článku zmiňovaní Czech Disney Adventures. Jejich videa poměrně podrobně rozebírají mlsky, jaké si můžete v Disneylandech dát, a to jak v tom francouzském, tak i v těch v USA, které se od těch evropských dost liší. A taky tu a tam natáčejí show a atrakce. Doufám, že jste jim už klikli na tlačítko Odebírat!

Koronavirus
Covidová situace samozřejmě ovlivnila i DLP. Podrobně se o tom rozpovídal pro Blesk tata výpravy Blair, ve článku nazvaném Čech v covidové Paříži: Prázdné ulice, žádní turisté a zakázané objímání myšáka Mickeyho (s mými fotkami). Pokud to shrnu, tak mohu s klidným srdcem říct, že ve Francii jsem se cítila daleko bezpečněji než u nás v Česku. Už na podzim měli omezené počty lidí v obchodech, všude byly vyznačené zóny, aby se dodržoval „social distance“ (a povětšinou je návštěvníci i respektovali, až na pár skupinek mládežníků ze Španělska či Itálie, s nimiž jsme měli tu čest), a všude byly desinfekce, ze kterých jsem měla po tom prodlouženém víkendu pořádně vysušené dlaně. V restauracích v DLP, kde dříve fungovaly švédské stoly, byl teď systém objednávání jídel podle papírových jídelních lístků, co se pak hned vyhazovaly. Desinfikovaly se atrakce, stoly, židle, opěradla, všechno. Pumprlíci hlídali, aby měli všichni řádně nasazené roušky. A s postavičkami, jak jsem psala o kus výše, se směla dělat leda tak selfíčka. Moc doufám, že se svět zase vrátí brzy do pořádku, a DLP bude zase stejný jako předtím… Ony fotky v rouškách tak nějak nejsou ono. No a kromě toho je teď DLP zavřený.

P. S.: Setkávám se s dotazy, zda je v parcích skutečně tak málo lidí, jak se zdá z mých fotek. No, tak samozřejmě není :). Dokonce ani mezi první a druhou vlnou koronavirové pandemie lidí neubylo, naopak se mi zdálo, že jich tam snad o víkendu bylo ještě víc. Návštěvník těchto zábavních parků se zkrátka musí předem připravit na to, že je tam hlava na hlavě, velké množství kočárků, dlouhé fronty a u atrakcí nekonečné čekačky (které ovšem utíkají poměrně rychle, jelikož se je pokaždé na co koukat). Proč to tedy na mých snímcích působí, jako kdyby tam bylo lidí jako na vesnické pouti nebo, při nejhorším, na Matějské? Inu, nejspíš proto, že cíleně fotím tak, aby mi na fotkách nepřekážely davy – a ano, řada snímků vznikla během takzvaných „early accesů“, tedy před běžnou otvírací dobou, kdy o ostatní návštěvníky parku ještě (tolik) nezakopáváte.