Balírna (2003)

Anotace
Má prvotina se odehrává na školním penzionu, kde spolu v jednom privátu bydlí čtyři absolutně odlišné šestnáctileté dívky – rozverná a divoká Natty, rozmazlená Alice, tichá Kristýna, řešící své osobní problémy poněkud nevšedním a ne příliš správným způsobem, a vedle nich možná trochu obyčejná, leč asi nejnormálnější Žaneta. Každá pochází z docela jiné rodiny, z jiného prostředí, jedno však mají všechny společné – kromě stejné školy je spojuje i touha po lásce a po nějakém tom dobrodružství. Ostatně kdy jindy by ho člověk měl zažít, když ne na střední škole? Děvčata se proto snaží si co nejrychleji sehnat nějakého kluka, aby si měly vzájemně o čem vypravovat a kvůli čemu se pomlouvat, a nedělá jim si ani problém vzájemně ubližovat. Za pár dní, během níž se děj knihy odehrává, se mezi spolužačkami prvního ročníku odehrají malé i větší konflikty, nějaká ta závist, zrada i lež… zkrátka to, co se v šestnácti zdá vždycky jako to nejdůležitější a nejdramatičtější.

Postavy:
Alice – spratek, zvyklý na to, že má vždycky všechno, po čem zatouží.
Natty – praštěná a v mnoha ohledech svérázná dívka, mezi jejíž koníčky patří snowboard – a kluci
Žaneta je z celé čtveřice asi nejklidnější, ovšem nedá se o ní říct, že by byla nějaká tuctovka…
Kristýna – poněkud nevýrazná slečna, která si s touhle partičkou příliš nerozumí a spíše se přátelí se spolužačkou Monikou, bydlící na nedalekém internátu

Jak to vidím já
Tento román jsem napsala pod vlivem zážitků prvního ročníku grafické školy a snažila jsem se v něm zachytit prostředí, učitele, spolužáky… Možná jsem se lehce unáhlila se soudem některých postav, to s odstupem času uznávám, ale více či méně jsem si je všechny přizpůsobila a obohatila je nějakou tou uměleckou nadsázkou, takže doufám, že se zde nikdo nebude hledat – a když už se najde, tak že se neurazí ;). Příběh vypráví čtyři postavy zároveň, což je styl, který jsem si během psaní velice oblíbila, nicméně dle mého osobního názoru je na téhle knížce příliš vidět, že jsem ji psala ještě mlaďounká a naivňoučká (bylo mi v té době taky patnáct, proboha! 🙂 ), a kdybych měla tu moc, nejradši bych ji dnes vymazala ze světa.
Mimochodem, tuhle knížku jsem napsala za asi pouhý týden, kdy jsem stonala, a byla jsem z ní absolutně vyčerpaná :).

Zajímavost:
Natty se zmiňuje, že má dva bratry, dvojčata Benedikta a Jeronýma. Ti se objevují jako vedlejší postavy v knihách Andílci a machři (zde pouze Benedikt), Kluky neřeším (oba dva) a rovněž jsou zmíněni i v knize Z deníčku neobyčejné patnáctky (tady se o nich – stejně jako o Natty – zmiňuje hlavní hrdinka Nera, protože jde o její sestřenku a bratrance 🙂 ).

. . .
Zpět na seznam knih