O mně detailně

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Jméno: Sandra Lanczová

Přezdívky: dávám přednost označení San

Datum narození: 22. květen (na rok se mě radši neptejte, už tak mám dost velký mindrák z toho, že jsem stará :)) ).

Znamení zvěrokruhu: Blíženec – a mohu s klidem prohlásit, že jsem tím rozpolceným blížencem na sto procent. Jak jinak bych mohla být sangvinickým melancholikem?

Mé nejlepší vlastnosti: Na všem se snažím hledat něco pozitivního. A jsem nenapravitelný optimista.

Mezi mé zlozvyky patří nepochybně ten optimismus, někdy je vysloveně otravný :). Také mne štve má obrovská zapomnětlivost (jsem schopná zapomenout v další vteřině), netrpělivost a strach z cizích lidí. Navíc jsem typ člověka, který se často pro něco nadchne a hned ho to pustí – dříve, než to stihne dodělat.

MÉ OBLÍBENÉ

Oblíbená činnost: psaní, spaní a kreslení. Kromě toho ráda čtu a navštěvuji kino. Mezi mé další koníčky patří i cosplay, který si vytvářím s pomocí svých šikovných přátel a ráda ho nosím na conech. Jsem hrdý člen charitativní kostýmové organizace Rebel Legion, respektive její české odnože Lion Base. Společně pácháme dobré skutky :).
Nemám ráda všechno, co musím – hlavně ranní vstávání.

Oblíbená věc: můj notebook, na kterém se dá kreslit, moje „kouzelné“ desky plné obrázků, a pastelky. Hromady pastelek.
Nemám ráda slunce, klauny, mimy a maskoty.

Oblíbené jídlo: kukuřičková čína, smažená rýže z Wokinu, sushi.
Nemám ráda dušenou mrkev, což je nepochybně deformace ze školky. A také nenávidím brokolici.

Oblíbený nápoj: dobře připravené oříškové nebo dýňové latté, šumivý cider, a jakožto správná Češka si s chutí dám i pořádně orosené pivko, hlavně černého Kozla.
Nemám ráda pivo Starobrno a Bloody Mary.

Oblíbená vůně: vzduch, jež zavane ulicemi těsně po dešti, vůně právě sfouknuté svíčky, skořice a šeřík (inu, jsem květnové dítko 😉 ).
Nemám ráda pach dušené mrkve a toalet ve vlaku.

Oblíbená barva: černá. A pak snad i modrá, žlutá a oranžová, pokud možno co nejvýraznější odstíny :).
Nemám ráda růžovou. Ne, jinak – nesnáším růžovou.

Oblíbené místo: Disneyland v Paříži! <3 Je to doopravdy to nejšťastnější místo na světě. Bohužel se tam ale dostanu tak jednu do roka, takže jinak preferuji klidné koutky, kam se dá zalézt s notebookem na klíně, kde je teplo… a pokud možno by mohlo k téhle idylce ještě venku sněžit. Nicméně zbožňuji útulné kavárny či čajovny, v Praze jich mám pár oblíbených.
Nemám ráda přeplněné metro. Anebo poloprázdné. Nebo klidně prázdné. Prostě metro celkově.

Oblíbená roční doba: podzim a zima. Hlavně tedy zima, neboť je sníh, dá se lyžovat, koulovat se, stavět huhuláka a dělat sněhové andílky. A taky jsou Vánoce. Ale podzim je zase nádherně barevný.
Nemám ráda léto. Tolik světla, tolik slunce… bolí mě z něj oči.

Oblíbené zvíře: pes. Psíci jsou milí, přítulní a vždycky vás rádi vidí, i když zrovna máte špatnou náladu. Jednoho pejska dokonce mám – rozkošnou fenečku Neru.
Nesnáším pavouky. Všechno, co má více než čtyři nohy, mě tak trochu znervózňuje…

Oblíbený malíř: Henri de Toulouse-Lautrec, velice talentovaný francouzský umělec z Montmartre na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Otto Dix, německý malíř a grafik známý hlavně svým morbidním stylem, kdy krutě a realisticky znázorňuje brutality války. A rakouský malíř a kreslíř Egon Schiele, jehož nervní portréty, autoportréty a akty prostě berou dech svou jednoduchostí a lascivností.
Nemám ráda Piccassa. Ať si kdo chce co chce říká, mně ty jeho mazanice jako umění vážně nepřipadají.

Oblíbená hra: na pc jsou to rozhodně The Sims 3 a 4 (absolutně na tom ulítávám, dokážu u toho strávit celé hodiny). Ze stolních her mám ráda třeba infantilní Z pohádky do pohádkyKloboučku hop! Jsem hravý typ člověka :)).
Nemám ráda piškvorky.

OBLÍBENÉ V KINEMATOGRAFII

Oblíbený žánr: sci-fi, fantasy, horor
Nemám ráda romantické komedie, telenovely, „nekonečné“ seriály a bezduché vyvražďovačky.

Oblíbený herec: Ewan McGregor, Oscar Isaac, Bill Bailey. A z úchylných důvodů mám ráda i Zaca Efrona a Davida Gránského, ale vážně nechtějte vědět proč! 🙂

Oblíbená herečka: Kate Winslet, Meryl Streep, Eva Green, Emma Stone

Oblíbené filmy: Huh, těch je mnoho a mnoho… jen namátkou jmenuji snad všechny díly Star Wars (jsem fanatik), trilogii Indiana Jonese, trilogii Návratů do budoucnosti, trilogii Pána prstenů… zatraceně, asi jsem zatížená na trilogie :).
Dále mám ráda filmy, které mne nějak, něčím osloví (například Trainspotting, Big Lebowski, Sametová extáze, Watchmen či Final Fantasy: Advent Children).
Z animovaných filmů zbožňuji třeba všechny snímky japonského režiséra Hayaa Miyazakiho, Disneyovky (jsem asi nejstarší fanynka Mickeyho Mouse!), a vlastně i všechny filmečky Tima Burtona.

Oblíbený seriál: Hmm, těch je také mnoho. Z těch hraných mám ráda třeba Červeného trpaslíka, IT Crowd, M*A*S*H, Father Ted, a Black Books. Zvláštní místo v mém srdci má i Monty Pythonův létající cirkus – britský humor je mi daleko bližší než ten americký. Kromě toho mám úchylku na české seriály z dob těžkého socialismu. A z těch kreslených miluji hlavně Simpsonovy a Futuramu.

Oblíbená filmová postava: drsný vesmírný pašerák Han Solo (Star Wars), natvrdlý milionář Forrest Gump (Forrest Gump), hrdinný a statečný Henry Jones Junior (Indiana Jones), a kreativní a sladká Amélie (Amélie z Montmartru).

Oblíbená seriálová postava: všivý podrazák Arnold J. Rimmer (Červený trpaslík), přihlouplý krab dr. Zoidberg (Futurama), moulovitý stopař Arthur Dent (Stopařův průvodce po galaxii), a sexy upír Henry Fitzroy (Krevní pouta).

Ve filmech a seriálech nemám ráda takzvané „komické postavičky“, které se za každou cenu snaží o křečovitý (a většinou také pěkně trapný) humor, a přechytralé dětičky, které mi vadí snad ještě víc než uvřískané, nelogicky se chovající blondýny ve slash hororech.

OBLÍBENÉ V LITERATUŘE

Oblíbený žánr: sci-fi, fantasy a horory.
Nemám ráda červenou knihovnu.

Oblíbený autor: je jich spousta…, ale kdyby na mě někdo naléhal, první jména, která mě napadnou, patří asi J. R. R. Tolkienovi, Andrzeji Sapkowskému a Douglasu Adamsovi, co se sci-fi nebo fantasy týče, a také miluji detektivky, tudíž nedám dopustit na Agathu Christie a Jo Nesbeho. S chutí si přečtu i třeba nějakou tu klasiku od Alexandra Dumase a Julese Verna.
Za úžasnou autorku pochopitelně považuji i svou maminku.

Nemám ráda knihy Danielle Steelové a Stephenie Meyerové.

Oblíbená knížka: i tady mám spoustu favoritů, z toho nepřeberného množství však po dlouhé úvaze vybírám rozhodně Obraz Doriana Graye od Wildea, Na západní frontě klid od Remarqua, Lolitu od Nabokova, Jatka č. 5 aneb Křížová výprava dětí od Vonneguta, Den trifidů od Wyndhama, Prokletí Salemu od Stephana Kinga, trilogii Pána prstenů a Hobita od výše zmiňovaného Tolkiena, a Sněhuláka od Nesbeho. Tyhle knížky bych mohla číst stále dokola a nikdy se mi neomrzí.

Nemám ráda naprosto asexuální a rádoby upírské Stmívání (a všechny přidružené díly). To jsou knihy, jejichž čtení přímo fyzicky bolí. Upíři, co se třpytí, pořád vzdychají, litují se, nepijí lidskou krev a nechtějí souložit…, to prostě nejsou upíři. Podobně mě rozčiluje stalker Christian Gray z Padesáti odstínů čehokoliv, jelikož mi rozhodně nepřijde jako ideální partner, ale jako nebezpečný úchyl.

Oblíbený literární svět: škola čar a kouzel v Bradavicích. A kdybych se tam náhodou ocitla, kopala bych za tým Zmijozel, samozřejmě. Jen ta sova s mou přihláškou do školy se někde cestou zatoulala… 🙁

Oblíbená literární postava: v dětství byl můj idol čestný a hrdinný d’Artagnan (Tři mušketýři), nyní je to nejspíš temný upír hrabě Dracula, sobecký hezounek Dorian Gray či nabušený borec Krvavý Patejl (Divocí a zlí).

Nemám ráda zvídavého Honzíka (Honzíkova cesta) a zženštilého Edwarda (Stmívání).

OBLÍBENÉ V HUDBĚ

 Dříve patřil do mého „best of“ převážně osmdesátkový rock a metal – hlavně Alice Cooper. Mezi mé nejmilovanější ovšem patří filmové soundtracky, převážně ty instrumentální. Preferuji Johna Williamse (složil hudbu třeba ke všem Spielbergovým a Lucasovým filmům), Dannyho Elfmana (ten skládá hudbu převážně pro filmy Tima Burtona), a Hanse Zimmera (muž, který má „na svědomí“ třeba Piráty z Karibiku nebo Sherlocka Holmese).
Kromě toho zbožňuji muzikály. A to dokonce i ty české.

Nemám ráda dechovky Evy a Vaška a „kotlíkářský“ folk a country.

…A TAK VŮBEC.

Na co se právě těším: na Vánoce. Já vím, že mám ještě spoustu času, ale já se na ně těším prakticky neustále ;)). A taky se těším do Disneylandu. Nevím sice, kdy se tam zase vydám, ale doufám, že to bude co nejdříve. A pokaždé je to totiž naprosto úžasně strávený čas…

Poslední update: říjen 2020