Star Wars den 2024

Prvního květnového sobotního rána se návštěvníkům Prahy naskytl dost nevšední pohled – centrem města prošel průvod Star Wars fanoušků v rozličných kostýmech. Rytíři Jedi a Sithové, stormtroopeři, princezny a senátorky i piloti X-Wingů, ti všichni za doprovodu mnoha zvědavců, nadšenců ve Star Wars outfitech i překvapených turistů vyrazili za doprovodu Imperial Marche od Johna Williamse „od koně“ přes Václavské náměstí a pokračovali až ke Staromáku. Tak započal další český Star Wars den. Ve stylovém, steampunkovém prostředí Cross Clubu v Holešovicích, kam nakonec celý průvod zamířil, pak všechny milovníky téhle populární sci-fi série čekal bohatý a zábavný celodenní program. S odstupem času asi mohu říct, že to byl sukces. Zase. Aby ne – konal se již podesáté.

Už ani nevím, kdy a jak vzešla myšlenka slavit Star Wars den, tedy 4. květen („may the 4th be with you“„may the force be with you“, chápete? jo? jo?? 😀 ), tak nějak hromadně i s ostatními fanoušky – a ještě navíc v tak velkém stylu. Původně jsme tohle kouzelné datum s přáteli z legií, a to jak té rebelské, tak i té záporácké, jen zapíjeli. Obvykle v naší oblíbené pražské hospůdce U Houmra, byla to taková tradice. Až posléze se to vyvinulo ve velkou akci v Crossu, do které se kromě nás, okostýmovaných nadšenců, aktivně zapojili i členové Czech Star Wars Universe, prvního (a nejlepšího) webu o Hvězdných válkách, co zároveň zastřešuje i nemalý český fandom a podílí se na programech nejrůznějších conů… a už to jelo. Pravidelně se o nás pak psalo v médiích jak internetových, tak i tištěných, objevovali jsme se ve zprávách, a akce se účastnily ne desítky, ale nebojím se říct stovky lidí.

Samozřejmě nám do toho v předchozích letech hodila vidle koronavirová pandemie – a tak se Star Wars den konal několikrát jenom online. A to vůbec nebylo ono, i když se všichni náramně snažili a program včetně soutěží byl velmi vymazlený. Jenže k tomu všemu prostě patří i okostýmovaný pochod hlavním městem, přednáškové panely pro starší příznivce hvězdnoválečného fenoménu a hrací a kreativní stanoviště pro ty menší návštěvníky, jelikož je třeba vychovávat nové generace 😉 , drobné dárečky na památku… to všechno a hlavně neopakovatelný zážitek. Bylo moc hezké vidět, že i přes tu pauzu na nás lidi nezapomněli a zase dorazili, byť s o kus většími dětmi.

Jak jsem psala již výše, tento rok se tedy konal kulatý, desátý ročník, a to ve spolupráci s velkými sponzory – letos to byla společnost Disney, LEGO, Blackfire a Albatros. Pro děti zde byly připraveny střelby na terče, šermování se světelnými meči, LEGO koutek, kde se soutěžilo o nejpovedenější originální stíhačku, a také zde měla drobotina k dispozici nejrozličnější workshopy, odkud si pak zájemci mohli odnést například vlastnoručně vybarvené sádrové odlitky R2-D2, porga nebo třeba Millenium Falcon, vyrobit si tematické čelenky do vlasů, anebo prostě jenom vymalovat nějaké omalovánky nebo vyluštit pár rébusů. Malí návštěvníci SW dne, ti odvážnější, pak na pódiu předvedli své kostýmy během dětské promenády. Moje srdce si získal hlavně jeden malý Boba Fett, co měl dechberoucí vyřídilku – bohužel však s ním mám jen jedinou fotku a tam nejsme vidět pořádně ani jeden. Ale poznal mě, nadšeně řval „Sabina! Sabina! Proč mi nikdo neřekl, že je tu i Sabina?!“ a hrnul se ke mně jako velká voda, aby mě obejmul. Nebudu lhát, bylo to milé. Pro něj jsem prostě byla Sabina, i když mám o padesát kilo víc jak originál a nejsem vůbec tak hezká. V tomhle jsou děti čisté – v toxické komunitě cosplayerů to bohužel funguje trošku jinak.

Dospělé fanoušky jistě oslovily stánky naší Rebel Legion a „konkurenční“ 501., kde se mohli dozvědět něco málo o naší činnosti – a také si prohlédnout výstavku našich kostýmových propriet jako jsou zbraně, přilby a masky. Hlavně zde pro ně ale byly nachystány speciální panely hned na dvou „stageiích“, tedy jak na venkovním, tak na vnitřním pódiu. Zájemci si vyslechli přednášky třeba o nejnovějším Star Wars seriálu s názvem Akolytka (a odnést si speciální plakát), a v rámci 25. výročí epizody I se dostavili na besedu tehdejší dabéři Padmé a Anakina, tedy Monika Ticháčková a Vojtěch Rohlíček. Zajímavým hostem byl rovněž i italský komiksový výtvarník Marco Turini, co má na svědomí několik zajímavých Star Wars komiksů, a pobavila také soutěž Hádej, kdo jsem o hodnotné ceny pro malé i velké (teď zním trochu jako světská, co láká na střelnici, že? 🙂 nicméně se mi třeba podaří namlsat nějaké další zájemce na příští ročník, pokud se tedy bude konat…).

Akce využili i sami majitelé Crossu, kteří nám poskytli své prostory. Pro tuto příležitost nachystali vtipné tematické nápoje, alko i nealko. Já ochutnala alko drink, co měl vypadat jako Grogu, tedy baby Yoda. Bylo to nepříliš silné (naštěstí, v tom počasí by to šlo rychle do hlavy!), limetkově kyselé, ale jak se říká, co je kyselé, to je veselé.

Teploty nám přály, bylo možná až příliš krásně, takže jsem si hned spálila nos a tváře. Ale s tím se holt už musí počítat. Podobně jako s tím, jak jsme my pořadatelé na téhle akci rozlítaní – nuda zde totiž rozhodně nikomu nehrozí. Ani návštěvníkům – a tím méně nám, jelikož jsme se museli (či spíše chtěli) věnovat návštěvníkům, fotit se s nimi, ledacos vysvětlovat, s lecčím pomáhat… Na nic není pořádně čas. A já, já jsem to tam celé trávila převážně s Bossi – a jejím maličkým Lukem Skywalkerem v kočárku. Má nejlepší kamarádka se totiž stala nedlouho před SW dnem maminkou a pro prďolku to byla docela první akce. A ještě k tomu v kostýmu. Rozhodně to byl nejmladší a nejroztomilejší účastník. Už se těším, až tam bude za rok běhat! A co vy, dorazíte nás taky podpořit? 😉