Kterak jsme dělali radost

Před dávnými časy, v předaleké galaxii…
Devět neohrožených hrdinů z týmu Rebel Legion – Lion Base přispěchalo na pomoc malým pacientům, kteří toho času sváděli svůj epický souboj se zákeřným padouchem.

Těmito kouzelnými slovy uvedla Fakultní nemocnice v Motole naši návštěvu na několika dětských odděleních, které jsme v rámci Mezinárodního dne dětí, který se slaví každoročně 1. června, s přáteli prošli. Na chodbách a v pokojích špitálu jsme rozzářili nejenom své světelné meče, ale i dětské tvářičky malých pacientů – vzali jsme si totiž za úkol v kostýmech postav z Hvězdných válek rozdávat radost i drobné dárečky v podobě třeba stavebnic LEGO a hraček nebo knížek a plakátů pro ty starší. To abychom dětem všech věkových skupin aspoň trochu zpříjemnili pobyt v nemocnici, který je pro ně často až příliš dlouhý a monotónní. A ruku na srdce, zdravotní klaun to všechno nevytrhne! 😉

Abych to objasnila. Řadu let se věnuji cosplayi, na různé akce nosím (nejenom) kostýmy z Hvězdných válek, a pro své okolí jsem cvok. A vlastně mají pravdu. Jsem cvok. Fenoménu této space opery jsem propadla už jako dítko předškolního věku, a i když mi rodiče celý život říkají, že z toho jednoho dne vyrostu, zatím k tomu nedošlo. Je to spíš naopak, a co hůř – můžu si za to sama. Jsem totiž hrdým členem mezinárodní kostýmové organizace Rebel Legion, konkrétně její české odnože Lion Base. Nejenom, že chodíme na nejrůznější (i zahraniční) cony, kde jsme hrozně krásní, také jsme rok co rok (do pandemie) organizovali kolem 4. května („may the 4th be with you“) velkou, celodenní akci pro děti v Holešovicích, plnou soutěží a aktivit pro děti. Ale tohle, tohle je přesně to, co mne na tom všem naplňuje nejvíce.
Těžko se to vysvětluje. Někdo se tomuto koníčku věnuje, protože se tak cítí „v kůži“ někoho jiného lépe. Někdo si prostě jenom pohoní ego a dělá mu dobře, když ho ostatní obdivují. Jiné baví si hrát, zpestřují si tak všední rutinu. A pak se najdou i tací, kteří si nejvíce užívají té charitativní části daleko více nežli pózování před objektivem a následné sklízení lajků na sociálních sítích. Všechny důvody, proč se převlékáme do kostýmů, jsou v pořádku a každý má ten svůj. Ale jak říkám, pro mě je to TO.

Je totiž pravdou, že děti byly úžasné a hrozně nadšené – vzdor různě náročným léčbám, které postupovaly, podivní návštěvníci z předaleké galaxie je rozhodně zaujali. Došlo k mnoha kouzelným okamžikům. Jeden za všechny: Když jsme se převlékali do kostýmů, Blair, velitel naší Base, vtipkoval, že Bossi v bílém kostýmu Rey z epizody 8 vypadá jako zdravotnice. Zasmáli jsme se tomu. Střih, o pár minut později. Bossi vchází na dětský pokoj, kde je rozkošná malá holčička. Při pohledu na Rey se ale lekne a začne plakat. Neznala ještě Star Wars a rozevlátá světlá postava ve dveřích jí až bolestně připomněla všechny ty nepříjemné věci s nemocnicí spojené. „Ale neboj se, to není paní doktorka,“ utěšovala ji maminka. Také Bossi zareagovala pohotově: „Copak paní doktorka nosí takovýhle světelný meč?“ zeptala se a aktivovala svůj úžasný žlutý ligtsaber. Rázem bylo po slzičkách a místo něj se nám naskytl pohled na ten nejkrásnější a nejširší úsměv.

Do nemocnic jsme s legií za hospitalizovanými dětmi chodili už dříve, jenže pandemie viru covid-19 nám do toho, jak se říká, hodila vidle. Je to logické, zbytečně bychom, ač neúmyslně, mohli ohrozit malé pacienty. A to jsme rozhodně nechtěli. Nyní se nám ale snad opět podařilo obnovit pravidelnou spolupráci a povedlo se nám potěšit nejenom děti, ale i tvrdě pracující personál motolské nemocnice. Je úžasné takhle pomáhat… a mít vůbec tu možnost to dělat!
Musím však přiznat, že tyhle návštěvy jsou velmi náročné – především po psychické stránce. Často se od rodičů, co tam jsou se svými ratolestmi a naše přítomnost jim zpestří jinak těžké dny, dozvíme příběhy, co berou na srdce. Leccos pak musíme rozdýchávat na chodbě… Ale má to smysl. To je na tom to nejdůležitější.

By the way, setkávám se s dotazy, kolik si za to účtujeme. Tak tedy, aby bylo jasno – nic. Jsme charitativní organizace, dokonce si nenecháváme ani to, co nám dávají sponzoři, mezi které patří skutečně velké a známé značky. A často nejde zrovna o zanedbatelné drobnosti. My to ale všechno naopak předáváme dál, právě na takovýchto akcích.