Kdysi dávno (2004)

Anotace
Román Kdysi dávno není určitým vyhraněným stylem či žánrem, ale dá se charakterizovat jako fantasy pro dívky.
Jde o příběh tiché druhačky Kristýny, která si žije vcelku spokojený život i přesto, že jsou její rodiče rozvedení a oba si našli své nové partnery. A přesto není něco v pořádku – když totiž Kristýna usne, ocitne se v jiném, fantastickém světě, v němž zažívá dobrodružství jako vystřižené z dobrodružných knížek. Tuto Zemi beze jména musí Kristýna zachránit před zákeřným démonem Thaarem a získat Krystal, v němž sídlí jeho temná moc. Hlavní hrdinka brzy zjišťuje, že nejde jenom o pouhé sny či spíše noční můry – ať už se Kristýně ve snovém světě stane cokoliv, nepříjemně fyzicky se to na ní projeví i ve světě skutečném. Podaří se jí nakonec zlo v Zemi udržet a zničit, nebo se mu podaří proniknout i do naší reality…?

Hlavní postavy:
Kristýna – nevýrazná dívka, co si jen horko těžko zvyká na fakt, že právě ona je tou vyvolenou lien, která má zachránit ten druhý, snový svět – a tak i ten náš
Orleeth – sebevědomý a odvážný plavovlasý aytar, který Kristýnu doprovází
Roth – statečný bein, který také putuje spolu s Kristýnou, následník trůnu země Wellar

Jak to vidím já
Třetí knížka, dle mého nakladatele ta nejdůležitější pro začínajícího autora. Ach jo. Škoda, že zrovna tahle. Někomu se líbí, někomu ne. Já budu patřit nejspíš k té druhé skupině. Rozhodně nejde o můj nejoblíbenější kus, neboť to, co z toho vzniklo po úpravě, do níž jsem bohužel nijak nezasáhla, se moc mému původnímu dílku nepodobá. Už proto, že to, co jsem napsala já, mělo původně 354 stránek, vyprávěli ji dva hrdinové (dívka a chlapec) a akce střídala akci. Zde akci nevidět, je vždy „utípnuta“ v počátcích… 🙁 Přesto však nelituji, že to vyšlo… nejspíš…

Zajímavost:
Tato kniha není s ostatními naprosto nijak provázaná. A dokonce se odehrává v Bakově (nevím, zda to tam mám přímo zmíněno, ale podle jistých indicií by to pečlivým čtenářkám mé maminky mohlo dojít 🙂 ).

BONUS:
Byla jsem tak nespokojena s tím, co z mé knihy zbylo, že jsem tomu napsala dvě pokračování, jenž se sice knihy Kdysi dávno už moc netýkají (samozřejmě kromě klasického způsobu vyprávění „road movie“ a některých postav), ale odehrává se v tomtéž světě, jenž jsem vymyslela velmi pečlivě i s jeho historií, zvyky a hrdiny… a zdálo se mi škoda je nevyužít. A protože by mi moc vadilo, kdyby došlo zase k nějakému razantnímu zkrácení, napsala jsem pokračování jen jako „online“ povídky sem na web.

Druhým dílem byl tedy Anin cestopis (za název vděčím své milé čtenářce Mary Ann).
Malá anotace:
Hlavní hrdinkou je zde dívka Anna, která se jednoho dne ocitne v Zemi beze jména a jednak nechápe, proč jí všichni usilují o život, a proč ji ti, kteří ji pro změnu ublížit nechtějí, nazývají lien a očekávají od ní, že jim z nějakého důvodu pomůže zbavit se nové Vládkyně, překrásné Tiwanaineiry, milenky démona Thaara. Při jejím putování jí dělá společnost tajemný mág Ephemer a později také slepý princ Jin, a Anna postupně zjišťuje, že její pobyt v Zemi není tak náhodný a bezdůvodný, jak si původně myslela.
Číst můžete zde.

Po velkém úspěchu Anina cestopisu později napsala i další „díl“, tentokrát pojmenovaný jako Bezejmenný, který by se dal nazvat poslední epizodou mé plánované fantasy trilogie.
Malá anotace:
Tři roky poté, co Anna svérázně vyřešila svou situaci v Zemi, se do Země dostává její mladší bratr Richard, a jeho společníky se na cestě za novou Vládkyní stanou dva sympatičtí Lovci Awai a Kuro, a půvabná Ochránkyně Tinetophe. Naši hrdinové však musí čelit nejednomu nebezpečenství, od démonů až k hrozivým Nemrtvým pod velením morbidního Sběratele, a nepříliš optimistické věštbě, která je tíží již od počátku jejich putování…
Číst můžete zde.

Je to trošku delší čtení, ale pokud jsem vás navnadila, přeji hodně zábavy… 😉

. . .
Zpět na seznam knih