Lásky a nelásky (2008)

Anotace
Pobyt na vysoké škole není jenom tak. Natož na koleji. Nataša a Julie právě společně nastoupily na vysokou školu a sdílí jeden malý pokojíček na koleji, přestože mezi sebou nemají zrovna nejidyličtější vztah. Tichá a poněkud uťápnutá Julie nerozumí chování své bohémské kamarádky, která jí připadá poněkud do větru; a notně rozverná Nataša zase nechápe plachost své spolubydlící. Julie sice nijak nestrádá a bohatě si vystačí jenom se skicákem a tužkou, ale Taša se ji i trochu proti její vůli snaží zapojit do mimoškolního dění. Jakmile ji ale jednou vezme na pivo a seznámí se svým dlouholetým kamarádem Robertem, Julie se do něj ihned bezelstně zamiluje a naprosto nedbá Tašina varování, že Robert není typ kluka, který by stál o chození a vodění se za ručičku. Ovšem i Nataša, která se snaží být vždy nad věcí, se krátce na to zaplete do nepříjemných citových patálií, konkrétně do jednoho ošemetného milostného trojúhelníku, ze kterého opravdu neví, jak ven – už proto, že má pocit, že se tentokrát skutečně zamilovala. Jen si není jistá, do koho vlastně… Jak Taša, tak i Julie se během několika málo dní dostanou do prakticky těch samých situací – a každá je vyřeší po svém. Obě totiž hledají lásku a jejich životy se jakoby v paralele opakují, aniž by se jedna dokázala poučit chybami té druhé, protože ty vztahy, které prožívají, v podstatě příliš láskyplné nejsou.

Hlavní postavy:
Nataša – věčně rozlítaná a lehkomyslná studentka češtiny, mezi jejíž koníčky patří především sex
Julie – klidná, nepříliš upovídaná fanynka mangy a anime, na první pohled poněkud osamělá v tom novém a velkém univerzitním světě
Robert – hezký hajzlík. Takový ten klasický vlk v rouše beránčím. Nejlepší kamarád Taši.
Dominik – sebevědomý a lehce arogantní chlapeček s bohatými rodiči
Maxmilián – otec Dominika a velmi seriózní podnikatel. Nebo ne? 😉
Hugo – studuje stejný obor jako Julie, ale o pár ročníků výš, jeho poznávacím znamení je, že neustále mluví 🙂

Ukázky:
1) Kafe – Nataša si s Dominikem padli do oka hned. Nejprve si kvůli němu zlomila podpatek u botičky – a pak se mu za to rozhodla pomstít.
2) Sushi bar – Juliin zážitek ze sushi baru. Účinkuje zde kromě Julie také její starší Robin. Psáno podle skutečných událostí :)).
3) ICQ – život na koleji není lehký. Člověku tu nedopřejí ani sex. Dokonce ani ten virtuální.

Jak to vidím já
Kdybych vám řekla, jak dlouho jsem se s touhle knížkou patlala, asi byste mi nevěřili, neboť i mně samotné to přijde naprosto absurdní. Navíc, při psaní tohoto kusu jsem tvořila zároveň i Bezejmenného a nejednou se mi stalo, že jsem jednu z postav, Roberta, neustále přejmenovávala na Richarda (a obávám se, že mi to při korekturách párkrát ujelo, takže se mnou buďte shovívaví…). S výsledkem jsem ovšem spokojena, zůstal zcela zachován – tedy až na scény týkající se sexu, které mi byly notně vycenzurovány a byla jsem dokonce nařčena, že jsem tenhle román psala spíše jako povídku do hanbatého časopisu než jako dívčí román. A přitom to není pravda, já jsem cudnost sama! 🙁
Co se děje týče, hodně jsem se inspirovala svými zážitky, zážitky svých přátel a čtenářek, které také studují na vysoké škole (přestože se to na školní půdě prakticky neodehrává). Takhle nějak to zkrátka na kolejích chodí – prostě spousta alkoholu a samá zábava.
Obálka se mi poměrně líbí, je taková sympaticky civilní.

Mimochodem, tento román konečně děje v nějakém konkrétním městě – a kupodivu je to zrovna v Brně, kde jsem v době, kdy jsem tuhle knížku psala, studovala a bydlela na koleji.

Zajímavost:
Julie je mladší sestra Robina, jedné poměrně důležité postavy knihy Mezi námi děvčaty, a zmiňuje dokonce i Lhotku, kde se tato kniha odehrávala :).

. . .
Zpět na seznam knih