Z deníčku neobyčejné patnáctky (2005)

Anotace
Nera, ústřední postava mé nové knihy s trochu temným a strašidelným námětem, není právě nejtypičtější patnáctileté děvče, není jako její vrstevnice. Problémy jako by se jenom vrstvily. Musí s maminkou již po několikáté měnit stálé bydliště a v novém bytě se necítí ani trochu příjemně. V nové třídě se stane terčem posměchu třídní hvězdičky Mirky, která si ji vybere jako obětního beránka. Jediný z jejích spolužáků, který se k ní nechová nepřátelsky, není pravděpodobně docela normální. Zamiluje se do tajemného kluka, který ji děsí a přitahuje zároveň. A aby toho nebylo málo, dějí se kolem ní různé podivné věci a její sny se hemží nadpřirozenými bytostmi živícími se lidskou krví.
Nera je totiž, aniž by to o sobě věděla, Nedotknutelná. To jí objasní až mladý kněz Antonio, který ji těsně před jejími patnáctými narozeninami vyhledá, a ona postupně začíná chápat, že svět, o kterém si myslela, že ho bezpečně zná, vůbec není takový, jakým se zdá být. Že noční můry nemusí končit po probuzení. Že vlkodlaci a upíři nepatří jen do hororových filmů. A že je v dost vážném nebezpečí – nejen proto, že ji pronásleduje dvojice vlků, ale hlavně kvůli Anně, což je velice agresivní přízrak mrtvé dívky, jenž kdysi bydlela v Neřině stávajícím pokoji. Je tedy více než jisté, že mrazení v zádech zažijí spolu s hlavní hrdinkou i čtenáři ;).

Hlavní postavy:
Nera – náladové děvčátko, kterému se ale vůbec nezamlouvá, že by měla být vyvolenou bojovnicí Boží, tedy Nedotknutelnou
Michael – nevyzpytatelný mladý muž, který se o Neru z nějakého záhadného důvodu stará
Antonio – kněz, který se snaží z Nery něco vychovat. Marně :).

Ukázky:
1) Vlkodlak – akčnější ukázka
2) Víno – vtipná ukázka
3) Diskuze – přemýšlivější ukázka, v níž je názorně vidět, že Nera, ačkoliv není právě nejklasičtější puberťačkou, řeší i docela normální starosti dnešních teenagerů 🙂

Jak to vidím já
Nikdo si nedokáže představit, jak moc velkou radost mám, že tenhle román vyšel. Psala jsem ho mimo jiné i na chatě a chvílemi jsem se u toho vážně bála, to když byla venku tma jako v ranci, slyšela jsem jen ty podivný strašidelný zvuky… a pak jsem už jen trnula, že mne s tím můj nakladatel pošle do kopru. A vida. Neposlal. A ještě jsem byla pochválená, že jsem to napsala dobře – a to jsem se snažila psát zcela úmyslně „naivně“, přece jenom, Neře je jenom patnáct (proto například Neruška ve svém deníčku podstatné události zdůrazňuje VELKÝM PÍSMEM – podobně jako když mluví Smrť ze Zeměplochy 😉 ). Dokonce nedošlo ani k žádným škrtům, jsem tedy s výslednou knihou nadmíru spokojena.
Toto téma mi moc sedlo, zhruba v tomto duchu bych chtěla psát všechny své romány. Trochu hororu, trochu nadpřirozena… ale také láska a problémy, neboť ty mají všechny dívky, ať už jim je patnáct nebo pětadvacet. Vždycky jsem chtěla psát neobvyklé knížky, na klasické dívčí románky prostě nemám nervy.
Prvotní nápad byl na Avalconu, což je sraz fanoušku sci-fi a fantasy, při němž se poslouchají přednášky, hrají se soutěže a diskutuje se v čajovnách (to jen tak na okraj). Seděla jsem na přednášce o Buffy, přemožitelce upírů, kreslila si do maličkého skicáčku a najednou mne napadlo, jaké by to asi bylo, kdybych takový příběh lehce přizpůsobila českým podmínkám. Jaké by to asi bylo, kdyby onou vyvolenou nebyla nabušená bojovnice Buffy, ale obyčejné děvče, které o svůj dar ani vlastně nestojí. Z toho jsem začala vycházet (a zarytým „Buffyfilkám“ to samozřejmě neuteklo, jak se můžete dočíst zde, ale naštěstí to braly pozitivně – ale pozor, je to plné spojlerů!). Vlastně, nejprve jsem si říkala, že to udělám jen jako comics, ale na to já nemám nervy a hlavně trpělivost. Znám se, mne by to přestalo v půlce bavit :). Nakreslila jsem si prolog a začátek první kapitoly a usoudila, že bych tam toho chtěla víc, mnohem víc, i to, co se do comicsu nevejde, i to, co jenom comics nevyjádří. A tak jsem si řekla, že napíšu povídku. Jenže jsem měla tolik zajímavých námětů! Vzteklé vlkodlaky, šílenou upírku, útočného ducha… Zase jsem to trochu rozšířila, rozpracovala a pak už pouze psala a psala…
A vzniklo tohle :).
Mimochodem, ráda bych tomu ještě vytvořila pokračování, v současné době mám rozpracovaný druhý a třetí díl. Jenže jak se znám, nikdy to nedopíšu :(.

Zajímavost:
Nera je sestřenicí Natty a dvojčat Benedikta a Jeronýma, které známe již k knih Balírna, Andílci a machři a Kluky neřeším.

. . .
Zpět na seznam knih