Výpravy do Disneylandů – part 2: Atrakce

Asi takhle. Pokud se do Disneylandu Paris (DLP) někdy v dohledné době chystáte (pokud tedy někdy pomine koronavirová pandemie a svět se zase vrátí do starých kolejí, kdy člověk nemusel neustále nosit roušky a bál se málem vycházet z domu na běžné nákupy), a chcete se nechat překvapit, pak tenhle článek rovnou přeskočte. Pokud si ale chcete poslechnout něco málo o místech, která v DLP miluji, jste na tom pravém místě.

Už když se blížíte k Disneylandu, je vám jasné, že vás čeká obrovský zážitek. Všechno je totiž tak neskutečně krásné! Hlavní park, tedy Magic Kingdom, je rozdělený do několika světů: Adventureland, Discoveryland, Fantasyland a Frontierland. Každý jinak vypadá, hraje v něm jiná hudba, liší se cesty, a dokonce i vůně. Staffáci mají jiné kroje. Liší se i atrakce, nabídky jídel, které bývají většinou tematické, a dokonce i zboží – to, co najdete v krámku u Pirátů z Karibiku, nemáte šanci sehnat u strašidelného zámku jen pár minut cesty dál. A naopak. Uprostřed celého parku je zámek, ve Francii jde konkrétně o zámek Šípkové Růženky, a přichází se k němu po stylové Main Street, USA, stejně jako ve všech jiných parcích.

Druhý park se jmenuje Walt Disney Studios, je menší a má samostatný vstup. Brzy se rozroste o celý „svět“ zaměřený na marvelovské filmy. I zde jsou atrakce, jaké byste si rozhodně neměli nechat ujít. Své oblíbené seřadím podle abecedy, a i když ji bude hodně, věřte, že ani zdaleka nejsou všechny…

Big Thunder Mountain – Magic Kingdom, Frontierland.
Nikterak drastická jízda důlními vozíčky, chvílemi to sice sviští, ale pokud chcete mít například mobil v ruce a celou cestu natáčet ani jednou vám nehrozí, že by vám v té rychlosti vypadnul z ruky. Mám to ozkoušené! Jde o atrakci velice populární, a tak je na ni lepší co nejdříve sehnat takzvaný fastpass, čímž se fronta podstatně zkrátí. O „waterboardingovém“ zážitku jsem vám už psala minule, Roman se pak zařekl, že na tuhle atrakci znovu nepůjde. Své slovo dodržel, když jsme na ni šli podruhé, fandil nám zespoda.

Buzz Lightyear Laser Blast – Magic Kingdom, Discoveryland.
Pokud máte rádi Příběh hraček, je to atrakce přímo pro vás. A pokud ne, tak taky. Jde o zábavnou jízdu, při níž se střílí na všudypřítomné roboty, mimozemšťany a jiné potvory z vesmíru, a na konci cesty si můžete s ostatními porovnat své skóre. Když jsem na ní byla s Mouný, hrozně jí to nešlo, a fotka, která při naší jízdě vznikla, je skutečně kouzelná. Mouný zrovna rozčileně mává blasterem a huláká na mě, že prý „mně to nestřílí!“. I v tomto případě doporučuji fastpass.

Crush’s Coaster – WD Studios.
Přiměřeně divoká jízda po vlnách s želvičkou z Hledá se Nemo, kdy kromě jízdy po horské dráze (pod vodou) se točíte různými směry. Neskutečně zábavná atrakce, která je bohužel tak populární, že si u ní člověk nepomůže, ani když se rozhodne pro takzvaného „single ridera“. To znamená, že když do lodičky pro čtyři posadí například tři členy jedné rodiny, lodičku doplní tímto osamělým jezdcem. Fronty zde bývají zcela neúnosné a fastpassy v tomto parku neexistují. Škoda. Když jsme byli v DLP naposledy, zavedli něco jako online registraci na „želvičky“, jenže nám bohužel aplikace nefungovala…

Indiana Jones and the Temple of Peril – Magic Kingdom, Adventureland.
Horská dráha se vším všudy, kdy jste místy hlavou dolů a děsně si to užíváte. Fronta je zábavná, jelikož je všude plno tematických „kulis“, takže se je pořád na co dívat. Když jsme na ní byli s Jorsskýnem, netušili jsme, jak moc to bude adrenalinové, ale začali jsme leccos tušit, když jsme se přiblížili a slyšeli nadšené pištění. Jakmile jsme se propracovali k atrakci blíž, všiml si Jorssk loopu 360 stupňů. Jorssk na tyhle divočiny není, takže v ten moment zblednul a vyhrkl: „Já jdu pryč!“ Držela jsem ho ale pevně, aby nemohl utéct, a nakonec jízdu přežil. Zopakovat si to ale už nechtěl, nechápu proč, podle mě super :).

La Tanière du Dragon – Magic Kingdom, Fantasyland.
Tohle v podstatě žádná atrakce není, jenom jeskyně, ve které spí Maleficent v podobě draka. Zámek, hlavní dominanta Magic Kindom, totiž patří Šípkové Růžence, a tak je tato mystická bytost v jeho podzemí. To dává smysl. Animatronický drak se čas od času probudí, zvedne hlavu a dýmí. Velice atmosférické.

Mad Hatter’s Tea Cup – Magic Kingdom, Fantasyland.
Legendární točící se hrnečky, na které člověk prostě musí. Zde se totiž ocitnete v šálku na stole Kloboučníka, podobně jako Alenka, co se propadla králičí norou do fantastického světa. Šálky se točí jednak po celé ploše, tak se i protáčejí mezi sebou – a pokud se chopíte jakéhosi volantu uprostřed šálku, můžete roztočit i šálek jako takový. Nádherná šílenost. V USA jsme mimochodem byli v Universal Studiích na podobných šálcích, jenže ty byly X-Menovské a trochu drsnější ve stylu tornáda od Storm. Když jsme je „rozbombili“, málem jsme z nich vypadali.


Peter Pan’s Flight – Magic Kingdom, Fantasyland.
Jak jste už asi pochopili, miluji Petra Pana. Příběh chlapce, který odmítl vyrůst, a místo toho v Zemi Nezemi vede skupinku Ztracených chlapců a bojuje s kapitánem Hookem, si zde můžete prohlédnout v letící lodičce. V právě takové, v jaké v pohádce Wendy a její bratři opouštějí svět, co je za druhou hvězdou doprava a pak rovně až do rána. Atrakce je neskutečně půvabná, plná kouzelných efektů a pohyblivých loutek. Ne tak vymazlených jako u Pirátů, ale o to věrnější animované předloze.

Phantom Manor – Magic Kingdom, Frontierland.
Strašidelný dům, co vsází spíš na atmosféru než na nějaké lekačky. Jízda je dějová, příběh o prokleté nevěstě je vyprávěn napůl anglicky, napůl francouzsky. Atrakce má neskutečně úžasnou hudbu (kterou mám mimochodem ve svém mp3 přehrávači, jo, tak je to se mnou špatný) a efekty, co berou dech. Ať už jde o skleněnou kouli s hlavou věštkyně, zpívající sochy, anebo o svatební hostinu plnou tančících duchů, co jsou… no, prostě duchové, nehmotní a průhlední. Jak jsem psala, nějaké bafání tu nečekejte, ale tu a tam se stane, že se atrakce zasekne (jednoduše proto, že se do pomalu jedoucích vozíčků nastupuje „za jízdy“, a ne vždy to všichni zvládají) a vy uvíznete někde na půl cesty v té tmě.  Jednou se mi to stalo, když jsme projížděli hřbitovem, a v ten moment se vedle mě otevřela rakev s jedním rozjuchaným kostlivcem. Málem jsem z toho měla infarkt, co vám budu povídat :).
Mimochodem, za zámkem je i malý hřbitov, kde se ozývají různé zvuky, a kde je množství legračních náhrobků. I ty stojí za prozkoumání.

Pirates of the Caribbean – Magic Kingdom, Adventureland.
Jedna z nejvyhledávanějších atrakcí, podle které vznikla úspěšná filmová série s Johnnym Deppem a Orlandem Bloomem. Ano, čtete správně, film vzniknul podle atrakce, ne naopak, jak to bývá obvyklejší. Není se čemu divit, na každém rohu se zde odehrává malý příběh, ať už jde o výslech ve studni, opilce spícího s prasátky, nebo pejska, co drží klíče od vězení. Když jsem mimochodem viděla tuhle atrakci poprvé, nebyla v ní ještě všudypřítomná postavička kapitána Jacka Sparrowa, ten přibyl později, stejně jako třeba Barbossa, co se mění ve svitu měsíce v kostlivce. Také se zde náhle objevilo množství pirátek-žen, což je poněkud úsměvné.

Ratatouille: The Adventure – WD Studios.
Nasadíte si 3D brýle a rázem je z vás myška v Remyho kuchyni, která musí unikat před kuchaři i přísným kritikem. Tato atrakce je 5D, což znamená, že jedete, vidíte prostorový obraz na obřích plátnech, a přitom je kolem vás množství obrovských kulis (jste myš, takže logicky je všechno naddimenzované), když jste pod vařičem, je vám horko, když jste ve spíži, cítíte sýr… a když vás někdo vezme mopem, pořádně vás to ocákne. Úžasný zážitek. I v tomto případě doporučuji single ridera.

Star Tours – Magic Kingdom, Discoveryland.
Tady musí zaplesat srdéčko každého fanouška Hvězdných válek. Let skrze nejznámější filmové lokace, honička s TIE fightery ve vesmíru, proplétání se mezi AT-AT na Hothu, závody kluzáků na Tatooine… Jsem jeden z těch šťastných, co zažil ještě tu původní verzi, ta nová je však neméně boží. Dartha Vadera nahradil Kylo Ren a přibyla místa z epizod 7-9, pokaždé jinak nakombinovaná. K mé upřímné radosti je tu k vidění i Poe Dameron, Rey či Finn. Skoky do hyperprostoru vás vtlačí do sedačky a docela tu zapomene na to, že jenom sedíte v řadě s dalšími fanoušky a na očích máte 3D brýle… Všechno vypadá tak reálně!

Star Wars Hyperspace Mountain – Magic Kingdom, Discoverylad.
Ani tato atrakce nebyla vždy taková, jak se prezentuje nyní. Dříve to bývala Space Mountain: Mission 2, a ještě předtím Space Mountain: From Earth to the Moon. Styl Verneovek si dnes zachovává už pouze zvenčí, jelikož uvnitř je to jízda jako ve hvězdnoválečných filmech. Jde o horskou dráhu potmě, co vás skoro doslova vystřelí do vesmíru a pak pokračuje zběsilou jízdou, projekcí bitvy mezi X-Wingy a TIE fightery, kdy vám do uší duní úžasná hudba Johna Williamse, generál Ackbar na vás pokřikuje rozkazy a vy děláte jednu vývrtku za druhou. Tohle už trošku divočina je, a nedoporučuji vyčuhovat z bezpečnostních zábran, co vás drží pevně přikurtované na místě. Pořádně si totiž omlátíte hlavu… Au au. Pokud nesnášíte tyhle divočiny, raději se této atrakci vyhněte. Jorsskýno byl po jejím absolvování celý zelený a hodinu s ním nic nebylo, jen seděl a vydýchával se. Mouný se pro ni zase nadchla a šly jsme na ni v jeden den asi pětkrát.

The Twilight Zone: Tower of Terror – WD Studios.
Na závěr to nejlepší, jedna z mých „topek“, atrakce, na kterou se mnou nechce skoro nikdo chodit. Je, jak jste si jistě odvodili, inspirovaná seriálem Twilight Zone, což byl mysteriózní, někdy hororový seriál. Jedna taková strašidelná epizoda posloužila coby základ k tomu, aby vás duchové nalákali do prokletého výtahu… a ten pak s vámi opakovaně padá. Prudce klesá, anebo prudce stoupá, někdy přitom skrze okna vidíte na celý Disneyland, někdy je během pádu naprostá tma. A někdy dokonce ani nevíte, zda v té rychlosti jedete nahoru či dolu, ale vlajou vám všechny končetiny a vy jen nadšeně pištíte. Nebo teda alespoň já. Úžasní jsou zde i staffáci, kteří jsou patřičně creepy, a svou práci si užívají.

Spousta atrakcí je na procházení – například Nautilus, steampunková ponorka z knih Julese Vernea, kterou najdete v Discoverylandu, anebo pasáž, v níž je k vidění celá pohádka o Aladdinovi. A to zde zmiňuji pouze svoje srdcovky, ty trochu infantilnější, jako je třeba It’s a Small World, Les Voyagesde Pinocchio, klasický kolotoč s koníky sira Lancelota, či létajícího Dumba  vynechávám – byť také stojí za vidění.  Alespoň jednou.

A co dalšího se dá dělat v parku, kde se snad nikdo a nikdy nemůže nudit (a to myslím zcela vážně a bez jakékoliv nadsázky), to si povíme ještě ve třetím, posledním mém příspěvku. Mám toho ještě na srdci tolik, tolik!… A nevím, jak to kloudně sesumírovat :).