Nejdřív mozky… potom IKEA

Tyhle Vánoce fakt nebudou jako od Dickense. Zapomeňte na haldy sněhu, pokojné zpívání koled, vaječný koňak a všeobjímající atmosféru klidu a míru a šťastných a veselých. Tenhle předvánoční čas totiž zpestří bytosti, které byste na Štědrý den za dveřmi opravdu potkat nechtěli – totiž skupinka velice hladových zombies ;).

   Román Nejhloupější anděl je jednou z mnoha knih u nás prakticky neznámého fantasy humoristy Christophera Moorea, a autor v ní shromažďuje všechny oblíbené postavy ze svých ostatních děl, která však v České republice víceméně dosud nevyšla. Nevadí to, protože tohle panoptikum dokáže zaujmout i čtenáře, který s nimi dosud neměl co do činění. Ona knížka samotná už po prvních pár stránkách naznačuje, že nepůjde o zrovna typické oddechové čtení, to když hned na začátku objevíte autorovo svérázné varování: „Jestli tuhle knížku kupujete jako dárek pro babičku, syna či dceru, měli byste vědět, že obsahuje nadávky, výživné popisy kanibalismu a souložících lidí po čtyřicítce. Takže mi to nevyčítejte. Já vás varoval.“

   Děj tohoto „laskavého příběhu vánočních hrůz“ se odehrává v malé vesničce Borová zátoka kdesi v Kalifornii, kde snad není jediný normální člověk, a všichni se chystají na blížící se svátky. Šerifem je tu bývalý hipík, věčně zhulený Theo, jehož manželkou je krásná Molly, hvězda béčkových akčňáků, co to nemá v hlavě tak docela v pořádku – a když má své „umělecké chvilky“, neváhá popadnout do ruky širočinu a jakožto Kendra, Bojovnice z pustiny pobíhat po okolí a potýkat se s neexistujícími nepřáteli a červím bohem Nebuchem. A ani u toho nemusí být oblečená. V hospodě nalévá oplzlá servírka Mavis, která je z nějakého záhadného důvodu posedlá (nejen) oslími penisy. Žije tu také rozvedená Lena, která omylem zabije svého agresivního ex-manžela v santaklausovského oblečku, a malý Josh, který ten mord na vlastní oči viděl, a teď si nepřeje nic jiného, než aby Santa zase žil.
   Bohužel se k tomu všemu připlete tak trochu nešikovný anděl Raziel, který se rozhodne učinit právě tenhle vánoční zázrak pouhým máchnutím ruky (protože v té druhé svírá čokoládovou tyčinku), přičemž netuší, že směrem, kterým gestikuluje, neleží pouze tělo nerudného Dalea, ale nachází se také celý hřbitov. Takže jeho „Vystup z hrobu! Oslavuj! Hoduj!“ vezmou zdejší nebožtíci v čele s pomstychtivým sadistou Dalem až příliš doslova.
   Naštěstí se sem připlete pilot Tuck se svým (dost možná mluvícím) kaloněm Robertem, co se do krásné Leny zamiloval zrovna ve chvíli, kdy se pokoušela pohřbít svého bejválka do země, a díky kterému je tu nyní dost reálná šance, že vánoční večírek, na který dorazili i nezvaní a hlavně nepříjemně nemrtví hosté, neskončí úplným masakrem – a návštěvou IKEA. Nikdo totiž neví proč, ale zombíci si na laciný dánský nábytek potrpí. Milují ho skoro tak moc jako mozky svých bývalých sousedů :).

   Nejhloupější anděl vyhrál v kategorii sci-fi / fantasy / horor Quill Book Award v roce 2004, přičemž porazil i takové borce na poli literární fantastiky jako je například Stephen King, Terry Pratchett a Neil Gaiman. Jde však o zasloužené vítězství, tohle kouzelné dílko je plné nejčernějšího hrubozrnného humoru, brutálních scén, spousty sexuálních narážek a absurdních dialogů, a směle se tak románům svých „slavnějších kolegů“ vyrovná.
   (Ne)přiznaná parodie nejen na horory s oživlými mrtvolami, ale i na předvánoční šílenství, ve kterém se zmítají originální (tragi)komické postavičky, co se možná vyskytují i ve vašem okolí, akorát o tom nevíte…, je v podstatě milé a svižné počtení, které vám v tomhle předvánočním čase skutečně doporučuji. Garantuji vám, že se u něj budete po celou dobu usmívat od ucha k uchu ;).

Zveřejnit odpověď