Londýn je láska a návštěva Warner Bros studio tour London: The Making of Harry Potter splněný sen.
Pokud si tenhle sen plánujete splnit i vy, mohu vám ho vřele doporučit – ať už jste příležitostní diváci, vášniví čtenáři nebo zarytí Potterheadi, co nosí kostýmy a navštěvují cony. Bavit se budou všichni. Všechno je tam totiž doslova na dosah ruky a je to TAK reálné.
Prostě… jste tam. Najednou kráčíte velkým sálem bradavického zámku, jen usednout ke stolům, zatímco se vám nad hlavami vznášejí svíčky, a chce se vám dojetím plakat. Projdete se Gringottovic bankou a jste svědky působivého okamžiku, když ji ničí drak. Bojujete s bubákem, co na sebe vzal podobu profesora Snapea v oblečení Nevillovy tetičky. Ve skleníku profesorky Prýtové potrápíte ječící miminka mandragory a u Brumbála nakouknete do myslánky. Detailně si prohlédnete Weasleyovic Doupě, kde se magicky krájí zelenina, plete svetr i myje nádobí, navštívíte hodinu věštění nebo zastihnete manžele Dursleyovy zrovna ve chvíli, kdy Harry nafouknul tetu Marge. Pokloníte se hipogryfovi Klofanovi a když to uděláte správně a s patřičnou úctou, on se vám pokloní nazpátek. V Zapovězeném lese jen těsně uniknete pavoukům, což pro mě, člověka trpícího arachnofobií, nebyla žádná selanka. Proto taky zrovna odtama nemám moc fotek… a ty, co mám, jsou příliš rozmazané, jak se mi klepaly ruce 😀 .
Kromě toho během té doby „lovíte“ zlatonky, získáváte razítka a plníte speciální quest s Pobertovic plánkem (nebo alespoň tak tomu bylo v době mé návštěvy, jelikož bylo zrovna výročí Vězně z Azkabanu). Zní to dobře? Pak vězte, že jsem mnoho a mnoho dalšího ani nezmínila a možná to ani popsat nejde. Musí se to prostě zažít.
Leccos je interaktivní, něco je jenom na koukání, něčeho se přímo účastníte. Jsou to kulisy i výstava různých concept artů, skic či modelů. Za mě zkrátka pět a půl pračky Whirpool a vyčleňte si na to celý den, jelikož tohle za hodinku, dvě skutečně neprojdete. Nebo teda možná projdete, ale rozhodně si to neužijete tak, jak byste mohli. A to by byla rozhodně škoda! 🙂
A pokud jste na cestování a organizování výletů takové lamy jako já, neradi řešíte problémy za pochodu a raději si vždycky dopředu hledáte všechny potřebné informace, podělím se s vámi o pár postřehů, které by se vám třeba mohly hodit. Ne všechny se totiž dohledat dají.
Lístky
Plánovat dovolenou zahrnující návštěvu studií je potřeba udělat s větším předstihem. Lístky na konkrétní časové sloty se totiž prodávají online a jsou vybookované několik týdnů dopředu. V případě prázdnin nebo svátků dokonce i několik měsíců. Anebo ani nemusí jít o svátky, stačí třeba větší akce typu Comic Con – fanoušci sci-fi a fantasy (kupodivu 😉 ) využívají možnosti návštěvy studií, když už jsou v Londýně. Já takhle promarnila první příležitost zajet na tuhle výstavu v době Star Wars Celebration. Rozhodně to tedy nenechávejte na poslední chvíli, abyste pak třeba nelitovali.
Cesta
Samozřejmě se dá zakoupit lístek plus doprava z Londýna do Watfordu. Najdete to na internetech, nabízejí to různé cestovky. Asi ideální řešení pro ty, co neradi řeší detaily. Jenže je pravdou, že zaplatíte sto procent ceny navíc jenom za to, aby vás autobus zbytečně povozil delší trasou. Přitom se tam dá krásně dostat po vlastní ose. Přes net si koupíte lístky na vláček z Eustonu do Watfordu, což je místo kousek za Londýnem, kde se ateliéry nacházejí. Vše je krásně značené, takže nehrozí, že byste se na nádraží ztratili – a pokud ano, ochotní zaměstnanci drah, co vás pravděpodobně identifikují podle Harry Potteráckého odění, vás navedou správným směrem. Cesta trvá půl hodiny, ve vlacích jsou toalety a dokonce i zásuvky s USB sloty na nabití mobilu. Což oceníte pravděpodobně cestou zpátky.
Shuttle
Poté, co dorazíte do Watfordu, stále ještě nejste na místě. To ale vůbec nevadí, jelikož hned před nádražím je stanoviště, odkud jezdí ke studiím shuttle (autobusík kyvadlové dopravy). Je zdarma, stačí mít platnou vstupenku. Jedete tam zhruba 10 minut a během té doby vám řidiči pouštějí upoutávková videa, která člověka pořádně namlsají 🙂 . Ale pozor, tím shuttlem cestuje většina lidí, proto se jich tam na zastávce skutečně sejdou davy, tvoří se fronty a trvá to. Je tam proto potřeba dorazit s dostatečným předstihem.
My si to s Enu rozplánovaly takovým způsobem, abychom u autobusu byly cca hodinku předtím, než byl čas našeho vstupu. Říkaly jsme si, že je to málem až zbytečné, že pak budeme mít prostoje a nač předčasně stepovat před studii… No, stihly jsme to ale nakonec jen tak tak – a ještě se na nás pochopitelně nedostalo s volným místem na sezení. Já osobně stála jenom na jedné noze a ještě ne na své, ale naštěstí to byl fakt kousek 🙂 . Pravda, bylo to koncem léta, ale zase šlo o všední den…
Svačinka
Nechce se vám tahat s obloženými chleby? To je možná dobře, jelikož není nic hloupějšího než když uprostřed výstavy vytáhnete levnou svačinku 😀 . Jako ano, děje se to tam, viděla jsem to na vlastní oči, ale proč škudlit? Hlady trpět rozhodně nebudete, zhruba uprostřed expozice je fast food, kde si můžete dát jak něco teplého do žaludku, tak i legendární máslový ležák. Já doposud pila jenom ten lahvový, koupila jsem si ho na jedné HP výstavě, kterou jsem před lety navštívila (v Berlíně, možná?). Ten „pravý“ máslový ležák byl ale úplně o něčem jiném. Vlastně jsem se doteď nerozmyslela, zda mi ta kombinace šumivé limonády a mazlavého krému chutnala nebo ne, tak strašně zvláštní to bylo 🙂 . Ale dát si tento ikonický mok, to jsem prostě musela, bylo to vlastně součástí zážitku…
Nákupy
Za každou větší instalací čekají návštěvníky obchůdky s merchandisingem. To je taková klasika známá ze zábavních parků typu Disneyland. Jenže tady pozor, důležité upozornění. Pokud vám něco padne do oka, ale v daný moment říkáte, že si to přece nemusíte hned kupovat, nechce se vám s tím tahat a spoléháte se na to, že si onen suvenýr pořídíte si to až na úplném konci výstavy, tak… to nemusí být tak docela pravda. Krámky jsou totiž vždycky tematické, a tak třeba věci s motivem bradavického expresu koupíte jenom u bradavického expresu. Takže jestli vás něco zaujme, neváhejte a kupte si to hned!