19. prosince

   Anglické pohádky se od těch českých zásadně liší. Zatímco u nás se na Štědrý den díváme na příběhy, co "pohladí po duši" (ano, musela jsem použít tohle klišé ;) ), malým pihovatým Angličánkům je servírovaná děsivá povídka plná sociální kritiky a s důležitým morálním poselstvím na konci, slavná Vánoční koleda od Charlese Dickense. A je jedno, zda jde o knižní či filmové zpracování, je to vděčná látka, kterou tvůrci ždímají na tisíc různých způsobů.

   O co zhruba jde? Tento (téměř?) hororový příběh vypráví o starém mrzoutovi Ebenezerovi Scroogovi (tu a tam překládaném třeba jako Vydřigroš), kterého byste za souseda, natož za nadřízeného rozhodně nechtěli. Je nerudný, necitelný a nemá rád Vánoce. A dost možná nemá rád vůbec nic, když tak zamračeně komentuje všechen ten shon kolem sebe jediným jediným trefným slovíčkem: "Humbuk."
   V předvečer Štědrého dne ho ale navštíví duch jeho obchodního partnera Jacoba Marleyho, stejného nevraživého starce který zemřel před sedmi lety, a ten se ho snaží varovat. Pokud neudělá něco se svým životem, dopadne stejně jako on - bude strašit s těžkým řetězem připoutaným na noze. Zároveň ho také upozorní, že může čekat návštěvu ještě dalších duchů - a ti se také objeví, celkem tři a všichni vánoční. První duch je Duchem minulých Vánoc, který Scroogovi připomene, jaké to bylo jeho dětství a pak mládí, kdy byl teprve v učení, a jak měl rád Vánoce. Rozmarný Duch současných Vánoc mu zase ukazuje, jak slaví svátky třeba Scroogův synovec, který se starce rok co rok marně snaží přesvědčit, aby k němu alespoň na Boží hod zašel na oběd, a i když je pokaždé odmítnut, má strýce rád, nebo "oslavu" Scroogova chudého písaře, jehož rodina sotva přežívá a přesto se stále vroucně miluje. Pokud byl předtím Scrooge pohnut dojetím, nyní je jím vysloveně zlomen. A přesto ho čeká ještě třetí duch, mlčenlivý Duch Vánoc budoucích, a ten Scroogovi ukazuje, jaké Vánoce ho neminou, pokud bude stále stejným bručounem. Nutno podotknout, že ty další svátky by si stařík příliš neužil, v této temné vizi ho totiž čeká bídná smrt v osamění.
   Scrooge má jedinou šanci - změnit od základů celý svůj život...

   Viktoriánský Londýn plný špinavých, hnusných ulic, ve kterých si hrají umolousané děti, strašidla, co chřestí řetězy, pod nehty zalezlá bída a nouze, a příběh, díky němuž v Anglii znovu nastalo sváteční veselí poté, co se v 17. století puritáni snažili potlačit všechny předkřesťanské rituály spojené se svátky. Díky Dickensovi se začaly slavit Vánoce s výrazným důrazem na klasické tradice, blízkost rodiny, a křesťanský soucit, velkorysou štědrost a dobrodiní, kdy máte u sváteční večeře vždy přichystán jeden prázdný talíř pro případnou nečekanou návštěvu.
   Filmových adaptací je nespočet, vtipně na tento fakt poukazuje jeden díl Simpsonových, konkrétně sedmý díl z patnácté série, kde je k vidění mimo jiné i kousek Star Trekové verze Vánoční koledy s kapitánem Kirkem v hlavní roli :).
   Asi první adaptací je němá verze z roku 1910, příběh je však notně zkrácen a osekán, a je velice expresionistický, ovšem co také jiného čekat na počátku devatenáctého století :). První celovečerní adaptace vznikla v roce 1935, tedy o dobrých 28 let později, a tato již plně ozvučená, více než hodinová verze v režii Henryho Edwardse bývá dodnes považována za jedno z nejlepších zpracování. V hlavní roli se objevil sir Seymour Hicks, hutná atmosféra a zajímavé herecké výkony included. Za zdařilou se považuje i adaptace z roku 1951 pojmenovaná prostě Scrooge, kde se napraví skotský herec Alastair Sim - který se mimochodem k roli protivného mužíčka vrátil ještě v roce 1971, kdy ho nadaboval v animované verzi. A tak bych mohla pokračovat dál a dál, upřímně řečeno, samotnou mne dost překvapilo, kolik verzí (i těch velice moderních) existuje :).
   Mezi mé oblíbené patří muzikálové zpracování z roku 1970 s kouzelným Albertem Finneym v roli Scrooge a Alecem "Benem Kenobim" Guinessem jako duchem Jacoba Marleyho, a velmi zdařilá televizní adaptace Vánoční koledy z roku 1999, kde se v hlavní roli představil Patrick "kapitán Jean-Luc Picard" Stewart. A to jsme, prosím pěkně, jenom u těch klasických adaptací, pak existuje nespočet animovaných verzí - nejen ta z roku 1971, ale i poměrně děsivá z roku 1969, na kterou jsme se kdysi dávno dívali na Vánoce během hodiny angličtiny na VOŠPu. Kreslená variace se objevuje i ve výše zmíněných The Simpsons a neváhalo ji "zprznit" ani studio Disney, přičemž v Mickey's Christmas Carol z roku 1983 není Ebenezerem Scroogem nikdo jiný než populární strýček Skrblík :), nebo Šmoulové, kteří ukázali kouzlo vánočních svátků zatrvzelému Gargamelovi, který se je tehdy alespoň pro jednou nepokusil zajmout a sníst :).
   Tou poslední Vánoční koledou je počítačově animovaná verze z roku 2009, kterou speciálně pro 3D formát kin IMAX natočil slavný režisér Robert Zemeckis (například Návrat do budoucnosti 1 - 3, Smrt jí sluší či Forrest Gump) a o hudbu se postaral jeho "dvorní skladatel" Alan Silvestri. To si rozhodně nenechte ujít, hlavní roli totiž nadaboval (a v podstatě i zahrál, jde o motion-capture) Jim Carrey. Vánoční Duch kromě toho navštívil třeba i Ebenezera Černouzmiji z populárního britského seriálu Black Adder, děsivé loutky zvané Muppeti, Flinstoneovic rodinku nebo Doctora Who... ale z toho by byla za chvíli přednáška na celé odpoledne a ne zpožděné adventní okénko :). Stejně mám totiž za to, že tyhle mé každodenní výlevy nikdo nečte a nikoho nezajímají...

         

   Mimochodem, shodou šťastných okolností skončila (i když jen na dobu dočasnou) v mých packách dětská knížka od Walta Disneye nazvaná Veselé Vánoce. A nadchla mne. Fascinoval mne totiž tak trochu perverzní způsob, kterým byly do klasických Disneyovek zapracovány vánoční motivy - například Petr Pan jde po zlém kapitánovi Hookovi ne proto, že unesl jeho milovanou Wendy, ale Santu Clause :))). A přitom nechybí ani závěr s krokodýlem a podobně.
   Proč se vám s tím ale svěřuji - právě na stránkách této povedené knížky je totiž pohádka nazvaná Mickeyho vánoční příběh, což je v podstatě okleštěná Vánoční koleda. Celou jsem ji pro vás nafotila a přečíst si ji můžete právě zde :).