13. prosinec

   V tom všem předvánočním shonu a stresu už někdy každého z nás (s jedinou výjimkou, tedy mnou ;) ) nejspíš napadlo, že by nebylo špatné ty zatracené Vánoce jednoduše zrušit. Nekupovat žádný stromeček, nepatlat se s cukrovím, neutrácet za zbytečné dárky... a radši někam odjet. Třeba k moři. Jenže zrealizovat to, na to jsou potřeba nějaké koule - a teď skutečně nemám na mysli ty na stromeček ;). Jenže manželé Krankovi se do toho ve filmu Vánoce naruby rozhodnou skutečně jít... aniž by pochopitelně tušili, jaký si na sebe upletou bič. Nejde totiž jenom o sousedské neshody, ale co když pak dojde k tomu, že bude ten Štědrý den přece jenom třeba oslavit?

   Jediná dcera Krankových, mladá Blair, se rozhodne před svátky odjet na rok do Peru s mírovými sbory, a ani Luther, ani jeho manželka Nora nemají náladu slavit bez ní Vánoce. Pragmatičtější Luther, který náhodou při tradičních megalomanských nákupech zahlédne reklamní poutač vyzývající k tak trochu jinému trávení svátků, pak propočítá veškeré náklady, co jsou nuceni rok co rok vynaložit Vánoce, a dojde k prostému závěru - koupit lístky na plavbu po Karibiku vyjde daleko levněji, odpadnou všechny starosti a ještě si s Norou na stará kolena užijí trochu romantiky. Ačkoliv se Nora zprvu zdráhá, nakonec souhlasí s vynecháním Vánoc se vším všudy.
   Tím však proti sobě postaví skauty, jejichž stromeček si odmítnou koupit. Postaví proti sobě i sousedy, jelikož nenazdobí dům, nepostaví na střechu sněhuláka Frostyho, a ani dokonce neuspořádají vánoční večírek. A postaví proti sobě i nic netušící Blair, která jim na Štědrý den zavolá, že je právě na letišti, za pár hodin dorazí do rodného domu s novým přítelem, který nikdy nezažil poctivou oslavu vánočních svátků, a ona by mu ráda ukázala tu jejich tradiční domácí idylku.
   Začíná zběsilý boj s časem, ve kterém se Krankovi pokusí vše ještě napravit.

   Vlastně ani nevím, proč sem píši právě o tomhle filmu. Nejspíš jsem usoudila, že sem nemusím dávat jenom to dobré, ale tu a tam i poukázat na něco slabšího. Tento snímek natočený na motivy poměrně zábavné a poměrně čtivé knihy Johna Grishama (ano, toho Johna Grishama) Skipping Christmas je totiž skutečně pozoruhodný tím, že oproti předloze se zde hrdinové chovají jako naprostí idioti a člověk s nimi nedokáže a ani nechce sympatizovat, a to i když je ústřední part svěřený jinak vynikající Jamie Lee Curtis a Timovi Allenovi, a scénář mu napsal Chris Columbus (který má mimo jiné "na svědomí" první dva díly Harryho Pottera či oba dva díly rozkošné vánoční komedie Sám doma). Je to zvláštně nekonzistentní, jako kdyby do ucházející komedie kdosi násilím vpravil gagy z bezmyšlenkovité taškařice, díky nimž dospělí hrdinové přitrouble padají, lezou po čtyřech a podobně. A nechybí ani pateticky sentimentální "vánoční zázrak" na závěr, kdy Luther věnuje svým sousedům (z nichž jeden člen domácnosti trpí vážnou nemocí a nezbývá mu mnoho času) lístky na romantickou plavbu po Karibiku, přestože je dosud nesnášel a najednou prozřel. To ty svátky. Asi. Bez happy endu by to nešlo.
   Každopádně je to nenáročné a jednoduché pokoukání, naprosto ideální na sváteční dopoledne, takže... proč ne :). Co se mě týče, já se u toho alespoň cítím o něco lépe, neboť vím, že se svým vánočním fanatismem jsem na tom vlastně ještě dobře a mohlo by být mnohem, mnohem hůř. Amíci jsou totiž (i v porovnání se mnou!) úplní psychopati :)).