11. prosince

   "Pro Poirota to budou klidné svátky. S rádiem, dobrou knihou a krabicí výtečných belgických pralinek," těší se tento populární detektiv se svým charakteristickým knírkem - a každému, kdo měl kdy co do činění s knihami slavné spisovatelky Agathy Christie, je už nyní jasné, že to rozhodně nebude žádná idylka s hromadami sněhu a s mlsáním cukroví a vaječného koňaku.
   Vánoce Hercula Poirota jsou prvním dílem šesté série, a jako vždycky jsem se u toho nějak zasekla a podívala se na celý film - a to má dobrou hodinu a 42 minut. Neodolala jsem :).

   Simeon Lee nikdy nebyl ani nejhodnější, ani nejčestnější muž. V mládí se pelešil, kradl a dost možná i vraždil, a dnes má velké jmění, nádherné sídlo a spoustu nevděčných dětí, ať už manželských či nemanželských. Není tedy divu, že je den před Štědrým dnem zavražděn. Nikdo nemá na dobu mordu pevné alibi, všichni mají motiv, proč se protivného dědka zbavit, a přesto je to naprostá záhada - pan Simeon Lee byl brutálně podříznut ve svém pokoji, kde byl docela sám, a místnost byla navíc zamčená zevnitř.
   Naštěstí je zde Hercule Poirot, drobný belgický detektiv, kterého sem výstřední stařec krátce před svátky pozval, aby pozoroval vývoj situace na panství krátce poté, co se všichni potomci dozví, že pan Lee hodlá pozměnit svou závěť. Pravda, Hercule pozvání přijal pouze proto, že mu doma netopilo ústřední topení a on nechtěl celé Vánoce trávit v promrzlém bytě, ale samozřejmě se společně s mladým policejním superintendantem Sugdenem a svým přítelem inspektorem Jappem (který je tak zachráněn od otravných rodinných Vánoc plných zpívání koled, což tento sympatický muž zákona nese skutečně nelibě :) ) okamžitě pouští do vyšetřování - a můžete být ubezpečeni, že půjde o pořádně zamotaný a důkladně promyšlený případ.

   Miluji knihy Agathy Christie, miluji seriály podle jejích knih (ať už s Poirotem, nebo všetečnou slečnou Marplovou), a miluji postavu Hercula Poirota. Nadmíru inteligentní starý mládenec, jehož šedé buňky mozkové pracují na plné obrátky, a který na rozdíl vedle dalšího svobodného detektiva Sherlocka Holmese (pro změnu z pera neméně známého sira Arthura Conana Doylea) působí podstatně heterosexuálněji a psychicky mnohem vyrovnaněji. Pokud se tedy zrovna nepokouší zahradničit :). Seriál stojí hlavně na sympatickém herectví rozeného Londýňana Davida Sucheta, který Poirotovi vtiskl velkou dávku umanuté ješitnosti a zároveň roztomilosti, obzvlášť když se dohaduje s Jappem (případně se svým druhým nejlepším přítelem - v této epizodě chybějícím - věčně vykuleným kapitánem Hastingsem, obdobou Holmesova Watsona), myslím, že hlášku "Šéf inspektore, vy zase přemýšlíte! Já vás před tím varoval." budu používat i v běžném životě :).
   Tenhle detektivní film je zkrátka příjemným zpestřením mezi všemi těmi pohádkami, které teď před Vánoci plní obrazovky, vynikající adaptací knižní předlohy, a navíc - vánoční verze Poirotova hudebního motivu je vysloveně rozkošná :)).