9. prosince

   Smrtonosná past (v originále Die Hard) je velice drsný akční film se vším všudy, se spoustou střílení, výbuchů a je také plný černého humoru - a přesto je to vánoční snímek. I když velmi neobvyklý ;). Dokonce jsem se už setkala i se slovním spojením "nejlepší vánoční film pro chlapy" - a přesto dokáže oslovit i nejednu holku. Aby také ne, sympaťák John McClane, newyorský policista na dovolené, si to tu během jednoho vánočního večírku v nedostavěné budově společnosti Nakatomi pořádně rozdá s gaunery, v jejichž čele stojí charismatický Hans Gruber (je to Němec, ja?), stihne si u toho pořádně zanadávat, procedit skrz zuby několik kultovních hlášek... a pak možná oslaví šťastné a veselé v objetí své právě zachráněné manželky. To je přece motiv, který milují všichni ;).

   Poručík McClane právě přiletěl do Los Angeles za svou ženou a doufá, že si konečně odpočine, prožije poklidné svátky a tak trochu napraví své ne až tak dobře fungující manželství na dálku. Budovu, ve které se zrovna odehrává vánoční večírek, jehož se účastní právě i McClaneova žena, však nečekaně obsadí skupinka teroristů, a jediným, kdo unikne, je právě tenhle plešatějící polda.
   Pravda, ukryl se na požárním schodišti jen v nátělníku a bez bot, ale to mu nijak nezabrání vydat se na osamělou křížovou výpravu proti padouchům. Ostatně, proti samotě bojuje nejprve svou zvláštní samomluvou, poté "přátelstvím po telefonu" s jedním nepříliš úspěšným, přesto však prospěšným pochůzkářem, a později laškováním s teroristy, připomínajícím hru na kočku a myš, přičemž pozor, tenhle obyčejný, zpocený chlapík rozhodně není za myš. Ostatně, jen pravý bad-ass napíše krví na právě zabitého a okradeného padoucha "Now I have a Machine Gun, ho - ho - ho", nasadí mu santaclausovskou čepičku a pošle jeho mrtvé tělo výtahem za jeho kamarády a hlavně za jeho bratrem, kterého skon sourozence hodně namíchne.
   A zatímco uhlazený zločinec Hans Gruber s rozkošně protivným a výrazným německým přízvukem (je přece Němec, ja?) postupně odstřeluje lidi, co mu stojí v cestě (případně ho rozčilují ;) ), a přitom se tváří, že mu jde pouze o osvobození několika uvězněných členů organizace, jeho hacker se snaží dostat do sejfu japonské firmy Nakatomi, ve kterém je dobrých 640 milionů dolarů. To by pak byly štědré Vánoce!

   Zapomeňte na všechny ty bezduché střílečky z osmdesátých let s "nesmrtelnými" hrdiny, co jedním nekonečným zásobníkem zlikvidují celou armádu, a přitom se ani pořádně nezapotí. Tenhle na několik Oscarů nominovaný ultimátní akčňák režiséra Johna McTiernana odstartoval strmou kariéru Bruce Willise a poskytl první (a navíc nádherně zápornou) filmovou roli do té doby pouze divadelnímu herci Alanu Rickmanovi (kdo nevěří, že by Severus Snape mohl být sexy i v jiné roli než jako šerif z Nottinghamu? ;) ). Zemře v něm celkem 20 lidí (sám McClane jich sejme 10), zazní přesně 82 sprostých slov, a hlavně nabídne divákovi nový druh akčního hrdiny - skutečného, uvěřitelného muže, který vlastně není ani trochu heroický, archetyp "hrdiny proti své vůli", co tam většinu snímku pobíhá nedostatečně oblečený, zkrvavený, unavený a nevrlý, a přesto si to s nadhledem (i když postupně, přece jenom to není žádný Superman, ale logicky uvažující "muž z lidu") vyřídí se všemi plavovlasými árijskými padouchy (jsou totiž z Německa, ja?) - a nakonec si dá i nějaký ten bungee-jumping z mrakodrapu připoutaný pouze požární hadicí. A divák mu po celou dobu téhle napínavé adrenalinové jízdy ve výtahových a větracích šachtách bude držet palce. Hm, dokážete si představit, že tuhle roli málem získal Mel Gibson?
   I když i druhý díl Smrtonosné pasti (v originále Die Hard 2: Die Harder, haha) využívá vánoční motiv mnoha působivými zimními záběry (a nemluvím jen o záběrech na zasněžený Washington - v jedné bitce například McClane zabije padoucha tím, že mu do oka vrazí rampouch :)) ), jednička je prostě jednička. Nejen pro úžasnou atmosféru a přímočarý scénář nabitý akcí, který se nebere až tak vážně - prostě to tak je :). Takže "yippee-ki-yay, motherfuckers!"

PS: Mimochodem, pokud se vám stále ještě nezdá, že je Smrtonosná past ideálním vánočním filmem, doporučím vám na Cracked.com článek 5 Reasons Die Hard Is The Best Christmas Movie Ever Made. Enjoy :).