8. prosince

   Přesně za šestnáct dní tu máme Štědrý den. Za pouhých šestnáct dní! Je vážně třeba už doobjednat všechny zbývající dárečky, zabalit je do krásných papírů, opatřit jmenovkami, a už se jen těšit a těšit... užívat si to těšení. No dobře, možná je ještě trochu času, ale zanedbat by se nic rozhodně nemělo. A kromě toho je také nutno připomenout si všechny ty zvyky, na které by se pak v ten úžasný den nemělo zapomenout. Já osobně jich moc nedodržuji (s výjimkou kapří šupinky), proto jsem si trochu zagooglila... a objevila několik fakt divných zvyků a pověr. Občas totiž člověk zjistí, že takové Vánoce jsou vlastně věda.

   Všichni nejspíš víme, že se na Štědrý den zachovává pod záminkou zahlédnutí zlatého prasátka až do večera půst. Je to celkem pěkná motivace, ale může fungovat leda tak na děti, které jí uvěří a celý den poctivě hladoví. Já se o jeho zahlédnutí snažila v dětství rok co rok, nicméně ani s první hvězdou na nebi (což je mimochodem ten pravý čas, kdy se má usedat k večerní tabuli) se mi stejně nikdy neukázalo a prasátkem jsem se stala posléze spíš já sama, i když ne zlatým ;). Přesto je však tato tradice celkem roztomilá a prasátko je tradičním vánočním (a také novoročním) symbolem - je totiž synonymem štěstí a blahobytu.
   Se slavnostní večeří se váže celá řada podivných zvyků a tradic, až z toho jde skoro až strach - většina z nich se totiž točí právě kolem smrti a duchovna. Liší se samozřejmě kraj od kraje, nicméně všude bez výjimky se večeře začínala a končila modlitbou, ve které se vzpomínalo na zemřelé členy rodiny. Stůl se dokonce dříve také velice často ovazoval kolem dokola masivním železným řetězem či pevným provazem, to aby rodina držela pohromadě a byla chráněna před zlými duchy i lapky.
   Na stole by pak mělo být přesně 12 chodů jídla, podle počtu měsíců od loňských Vánoc (do dnešní doby se tento zvyk omezil pouze na tento počet druhů cukroví). U štědrovečerního stolu by neměl být usazený sudý počet strávníků, jelikož to prý nosí smůlu. Aby se této nepříjemnosti zamezilo, doporučuje se nachystat o jeden talíř navíc. Ten se tak prostře nejen pro náhodného příchozího, ale i pro dávno mrtvého člena rodiny. Co kdyby to byl právě on, kdo během jídla zaklepe na okno? ;) A pozor, kdyby u večeře přece jenom někdo na to okno či na dveře zabušil, nikdo (snad jen s výjimkou hospodyně) nesmí vstát od stolu. V rodině, kde někdo tuto tradici poruší, hrozí neštěstí či dokonce smrt. Pro štěstí a přínos peněz v následujícím roce se potom pod talíře dávají zlaté penízky (či jiné mince) a rybí šupinky, a aby se vydařila úroda, doporučuje se zemědělcům před započetím večeře sníst lžíci hrachu nebo čočky.

   Dobře. To byly ty normálnější zvyky - a o těch nudných ve stylu "házení střevícem", "krájení jablíčka", "pouštění skořápek" nebo "lití olova" se nezmiňuji, ty každý přece zná. Tady však máte ty nejvypečenější:

- když si na Štědrý den namažete tváře medem, následující rok vás budou mít všichni rádi
(poznámka: bodejť by taky ne, budete sladcí a lepkaví ;) )

- když po štědrovečerní večeři zakopete zbytky jídla do země, v následujícím roce bude úrodná
(poznámka: no nevím, jak dobře udělá hlíně olejem nasáklý kapr a salát s majonézou... ale jestli je to bráno jako kompost...?)

- když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci, budete mít v následujícím roce štěstí
(poznámka: jasně, my tady na drsném jihu máme všichni doma alespoň jeden kalašnikov, jen nevím, jak se na tu naši salvu budou tvářit sousedé...)

- když si pod štědrovečerním stolem bosí šlápnete na sekeru, nebudou vás v následujícím roce vůbec bolet nohy a celý rok zůstanete zdraví
(poznámka: v tomhle případě dávejte pozor, abyste si nešlápli na ostří té sekyrky, to by mělo spíš opačný účinek...)

- když se dojí štědrovečerní večeře a rozsvítí v místnosti (na jídlo by mělo být pochopitelně atmosférické přítmí), měli by se všichni bedlivě dívat po stěnách. Ten, jehož stín nemá hlavu, do roka zemře.
(poznámka: poněkud... mrazivé, že?)

- když si večer před Štědrým dnem si položíte k posteli ořech, druhý den ráno ho rozlousknete a sníte, po celý následující rok by vám měly dát pokoj blechy a štěnice
(poznámka: a to se vyplatí!)