7. prosince

   Grinch je ošklivý, zelený skřet, co nemá rád Vánoce a je v Americe tuze oblíbený. U nás tak širokou fanouškovskou základnu samozřejmě nemá, to je jasné, i přes usilovnou masáž americkými Vánocemi a postavou Santa Clause k tomu všemu ještě stále nemáme tak blízko, alespoň tedy naše generace :), ale v případě Grinche je to možná trochu škoda. Tenhle protivný mrzout je totiž ve své nenávisti ke všem a ke všemu přímo okouzlující - ačkoliv je pravda, že má v plánu Vánoce tak trochu... zničit, jak jsem ostatně již předesílala v jednom z minulých adventních okýnek :).

   Na každé sněhové vločce se odehrávají příběhy a na téhle je třeba malé městečko Kdosice, ve kterých žijí tvorečkové, co si říkají Kdovíci. A ti nade všechno na světě milují Vánoce. Všichni, až na jedinou výjimku - Grinche. Tenhle Kdovík se tak trochu nepovedl, už od dětství byl chlupatý, zelený a agresivní, a poté, co si z něj jeho škodolibí spolužáci udělali během vánoční besídky ve škole legraci, utekl, zahořkl a od té doby nemá rád ani Vánoce, ani bujarou Kdoslavu, která jim předchází. Usadil se v temné jeskyni ve vysoké hoře daleko za městem, žije tam jen se svým psem Maxem, a po celou dobu se jen užírá svou zlovůlí a vymýšlí lumpárny, kterými znepříjemňuje život všem ostatním Kdovíkům a Kdovinkám. A ti se ho bojí. Všichni, až na jedinou výjimku - malou zvědavou Cindy. Tahle Kdovinka ho totiž potkala na poště a došla k závěru, že by nemusel být tak zlý, jak si o něm všichni myslí. I když moc dobře ví, že má prý srdce o dvě čísla menší, a není to tak dávno, co ji hodil do třídičky dárků. Odvážně ho tedy pozve na Kdoslavu a doufá, že ve funkci Smíchmajstra se s Kdovíky zase usmíří... Skončí to však katastrofou a Grinchovým rozhodnutím ukrást Vánoce. Během toho však i tenhle zapšklý tvoreček dojde k závěru, že je ve skutečnosti ukrást nejde, jelikož je  nedělají jen dárky, které ukrást lze.

   Tento nádherně nevkusný film, který vznikl v roce 2000 a dostal jednoho Oscara za masky, se jmenuje stejně jako jeho hlavní postava, je neuvěřitelně kýčovitě přezdobený, barevný a plný písniček, je vlastně strašně úchylný... a já ho miluji. Obzvlášť před Vánoci. V USA je tenhle kultovní snímek adaptací populární knihy Theodora S. Geisela z roku 1937 a její poselství je velice srozumitelné a v dnešní době stále velice aktuální: čtenář (potažmo divák) si musí uvědomit, že Vánoce nejsou jenom o nakupování dárků a soutěži ve výzdobě domů, ale o lásce a porozumění.
   Režisér Ron Howard, jehož filmografie čítá tak protikladné snímky jako je třeba fantasy Willow, drama Apollo 13 či Čistá duše, nebo dobrodružnou Šifru mistra Leonarda a Anděle a démony, se tohoto námětu chopil a vytvořil něco... no, pro českého diváka neznalého předlohy něco velice zvláštního. Do hlavní role obsadil "koženou tvář" Jima Carreyho a musím uznat, že je to jeden z mála filmů, kde pitvoření tohoto komika nijak zvlášť nevadí, naopak. Nicméně na druhou stranu je však nutno zdůraznit, že je v podstatě jedno, která hollywoodská hvězda se vlastně pod vrstvou latexu skrývá, neboť by to úplně stejně vypadalo, kdyby Grinche hrál Jack Nicholson (jemuž je Grinch chvílemi skutečně podobný :)) ), Bruce Willis nebo neznámý vojín. Ostatní role nestojí za zmínku, koneckonců hlavní hrdina je až na kratičké chvilky na plátně takřka neustále, a zajímavá je leda představitelka dívenky Cindy, tehdy roztomiloučká sedmiletá Taylor Momsen - ne kvůli svému hereckému umu, ale kvůli svému hudebnímu talentu. V současnosti je frontmankou kapely The Pretty Reckless a z jejího zevnějšku jde tak trochu strach :).
   Přestože film volá (a chvílemi řve) snahou o tak trochu "Burtonovský" styl, je současně plný neotřelých vtípků, které pochopí jen dospělí (například Grinchova nadávka taxikáři "zelený nebereš, co, ty rasisto?!", či záběr z vánočního večírku, kdy manželské dvojice Kdovíků dávají své klíče do akvárka... a všichni nad 18 jistě ví, co bude následovat ;) ). Navíc ho velmi kvalitní český dabing v čele s Borisem Rösnerem jako Grinchem a vypravěčem Zdeňkem Svěrákem povyšuje ještě o třídu výš. Za mě pět a půl pračky Whirpool a já jdu péct cukroví.